Kolejne uderzenie Dolnośląskiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze od klientów nocnych klubów go-go
14.10.2022
Na polecenie Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego dokonali zatrzymania kolejnych 8 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od klientów nocnych klubów go-go.
Doprowadzali klientów do nieprzytomności
Przestępcza działalność polegała na pozorowaniu legalnej działalności w ramach założonej i prowadzonej sieci klubów „go-go” funkcjonujących poprzednio pod wspólną nazwą Cocomo. W rzeczywistości miała na celu popełnianie na szkodę klientów klubów przestępstw polegających na doprowadzaniu ich do stanu nieprzytomności, w którym byli oni pozbawiani świadomości, decydującej o możliwości postrzegania, percepcji, oceny otaczającej ich rzeczywistości i pozbawiani możliwości reagowania na działania skierowane przeciwko nim i składnikom ich majątku. Następnie sprawcy dokonywali zaboru w celu przywłaszczenia środków finansowych klientów, a także doprowadzali ich do niekorzystnego rozporządzania mieniem za pomocą wprowadzania w błąd, wyzyskiwania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podczas dokonywanych transakcji płatniczych za rzekomo oferowane w klubie towary i usługi.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił 8 zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz popełnienia szeregu rozbojów i oszustw na szkodę klientów klubów funkcjonujących w Krakowie, Gdańsku i Sopocie. Zarzutami objęto zarówno osoby dokonujące bezpośrednio przestępstw na terenie klubów, jak i zatrudnione w tzw. centrali, które poprzez sieć monitoringu obserwowały w czasie rzeczywistym przebieg popełnianych przestępstw, typowały klientów klubów do popełniania na ich szkodę przestępstw, nadzorowały i kreowały sposób ich popełniania, a także dyscyplinowały i wymierzały kary kelnerkom i tancerkom za zachowania zagrażające bezpieczeństwu zorganizowanej grupy przestępczej.
Czyny te zagrożone są karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Trzy osoby trafiły do aresztu
Z uwagi na koniczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec trzech zatrzymanych Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Podstawą zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego była realnie grożąca podejrzanym surowa kara oraz uzasadniona obawa matactwa, związana także z faktem, iż osoby te w chwili zatrzymania aktywnie działały w nowopowstałych klubach go – go na terenie Gdańska i Krakowa.
Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych, dozoru policji, zakazu kontaktowania się z podejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.
Dotychczas w toku postępowania zarzuty przedstawiono już 32 osobom, jednak śledztwo w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy i prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Materiały
Kolejne uderzenie Dolnośląskiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze od klientów nocnych klubów go-go2022_09_26_Kraków_agencje_net.mp4 19.30MB