Kolejne uderzenie Łódzkiego pionu PZ PK w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą handlującą bronią
06.05.2022
Na polecenie Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 24 osoby w śledztwie dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej handlującej bronią. Kolejny z mężczyzn kierujący zorganizowaną grupa przestępczą został zatrzymany na terenie Królestwa Niderlandów w oparciu o Europejski Nakaz Aresztowania. Międzynarodowe czynności procesowe w tej sprawie przeprowadzane są wspólnie z Europolem.
W toku czynności na terytorium Polski, przeprowadzono przeszukania w prawie 300 miejscach gdzie dokonano zabezpieczenia broni palnej, amunicji oraz materiałów wybuchowych. W związku z rezultatami przeszukań zatrzymano kolejnych 57 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji.
Łącznie w toku czynności prowadzonych równolegle w Polsce i w Niderlandach zatrzymano 82 podejrzanych i zabezpieczono 250 egzemplarzy broni palnej, liczne egzemplarze istotnych części broni oraz kilka tysięcy sztuk amunicji o różnym kalibrze.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 § 2 kk, posiadania i wytwarzania bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji kwalifikowane z art. 263 § 1 i 2 kk, posiadania materiałów wybuchowych kwalifikowane z art. 171 § 1 kk oraz tzw. prania brudnych pieniędzy z art. 299 § 1 i 5 kk. Jednemu podejrzanemu przedstawiono ponadto zarzut posiadania materiałów o treści pedofilskiej, który zakwalifikowano z art. 202 § 4b kodeksu karnego.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 8 osób, w tym wobec podejrzanego o czyn z art. 202 § 4b kodeksu karnego, wnioski o zastosowanie środka zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, które zostały uwzględnione przez Sąd. Jeden z podejrzanych, zatrzymany na terytorium Królestwa Niderlandów, oczekuje w areszcie na przekazanie go władzom polskim. Wobec 72 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.
Nielegalny handel bronią
Śledztwo Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi dotyczy działającej na terytorium Polski, Królestwa Niderlandów i innych krajów Unii Europejskiej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem, bez wymaganego zezwolenia, bronią palną i amunicją oraz wyrobem broni palnej.
Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej pozyskiwali z terenu całej Europy broń palną i amunicję, magazynowali ją na terytorium Królestwa Niderlandów, a następnie dostarczali na terytorium Polski, gdzie broń była sprzedawana dalszym osobom. Pieniądze pochodzące z działalności przestępczej transferowane były na konta bankowe obywateli polskich - członków grupy, zamieszkujących na terytorium Królestwa Niderlandów.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Materiały
Kolejne uderzenie Łódzkiego pionu PZ PK w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą handlującą broniąKolejne uderzenie Łódzkiego pionu PZ PK w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą handlującą bronią6.mp4 24.92MB