Kolejne uderzenie w grupę oszustów wyłudzających pieniądze metodą „na policjanta i prokuratora”
10.05.2019
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wyłudzali pieniądze m.in. metodą „na policjanta CBŚ i prokuratora”.
8 osób zatrzymanych
W bieżącym tygodniu w śledztwie zatrzymano kolejne 8 osób zaangażowanych w przestępczy proceder, a wśród nich logistyka, odbieraka czy osoby odpowiedzialne za przesyłanie pieniędzy z Polski za granicę. Czynności przeprowadzono na terenie Warszawy i Łomży. Zatrzymane osoby to sześciu mężczyzn w wieku od 29 do 57 lat oraz dwie kobiety w wieku 25 i 47 lat. Jeden mężczyzna był pozbawiony wolności w innej sprawie i został doprowadzony celem przedstawienia zarzutów.
Podczas realizacji zabezpieczono także telefony mogące służyć do popełnienia oszustw. W jednym z mieszkań policjanci znaleźli popakowane w pudełka narkotyki oraz przygotowane do porcjowania folijki. Łącznie zabezpieczono niemal 64 gramy amfetaminy oraz prawie 60 gramów marihuany.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw metodą „na policjanta”, oszustw na szkodę osób w podeszłym wieku, prania brudnych pieniędzy, a także w przypadku jednego z nich posiadania znacznych ilości środków odurzających.
Środki zapobiegawcze
Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec 2 podejrzanych, którzy uczynili sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
W stosunku do pozostałych zatrzymanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji.
Sposób działania sprawców
Sprawcy działali od 2018 roku na terenie Warszawy, gdzie podając się za prokuratorów i policjantów zwalczających zorganizowane grupy przestępcze prosili o pomoc osoby w podeszłym wieku. Pomoc polegała na przekazaniu pieniędzy lub wartościowych przedmiotów osobom wskazanym przez sprawców. Tylko jedna z pokrzywdzonych osób przekazała przestępcom 70 tysięcy złotych, 40 tysięcy dolarów amerykańskich, 2 tysięcy franków szwajcarskich, 15 sztabek złota oraz 7 złotych pierścionków.
Grupa miała rozbudowaną strukturę, w której każdy pełnił określoną rolę, wykonując przypisane zadania. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze pochodzące z przestępstw, po podziale zysków, transferowane były za granicę za pośrednictwem przekazów pieniężnych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 14:39 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:36 administrator gov.pl