Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą „Psychofans”
19.04.2021
Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (12 – 13 kwietnia 2021 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 11 osób, w tym wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich „Psychofans”. W wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono m.in woreczki foliowe z zawartością marihuany, maczetę, egzemplarz broni palnej tzw. „obrzyn” tj. karabin z samodziałowo uciętą lufą. W kolejnych dniach (13-14 kwietnia 2021 roku) doprowadzono z Aresztów Śledczych i Zakładu Karnego kolejne trzy osoby. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora 11 osób zostało aresztowanych.
Dotychczas Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował w tej sprawie 17 aktów oskarżenia przeciwko 107 osobom należącym i powiązanym ze zorganizowaną grupą przestępczą „Psychofans”. Aktualnie w toku śledztwa podejrzanych jest 69 osób.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił podejrzanym łącznie 66 zarzutów w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, w tym 9 osobom przedstawiono zarzuty związane z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans”, a dalszym 5 osobom przedstawiono zarzuty udziału w innej zorganizowanej grupie przestępczej mającej charakter zbrojny. Kolejne zarzuty dotyczą obrotu znacznymi ilościami narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zarzuty te dotyczą transakcji 94 kg marihuany, 96 kg amfetaminy, 12 kg mefedronu oraz 11 tysięcy sztuk tabletek ecstasy. Część z podejrzanych usłyszała zarzuty handlu i nielegalnego posiadania broni palnej kwalifikowane z art. 263 par. 1 i 2 kk, rozboju z użyciem niebezpiecznych przedmiotów kwalifikowane z art. 280 par. 2 kk, jak również wyłudzenia VAT poprzez poświadczenie nieprawdy w fakturach i tzw. zbrodni Vatowskiej z art. 271 par. 3 kk i z art. 277a par. 1 kk oraz prania pieniędzy z art. 299 par. 1 i 5 kk. Zarzuty te dotyczą uszczupleń podatku VAT w wysokości prawie 9 milionów złotych. Uczestniczące w tym procederze osoby wystawiły faktury VAT dokumentujące sprzedaż „projektów inwestycyjnych” o łącznej wartości prawie 50 milionów złotych. Wśród osób którym ogłoszono zarzuty byli m.in Maciej M. ps. „Maślak” i Łukasz L. ps. „Lucky”.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
11 podejrzanych trafiło do aresztu
Z uwagi na obawę matactwa, a także zagrożenie surową karą prokurator wystąpił do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 11 osób. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wobec 11 podejrzanych. Wobec kolejnych dwóch osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju. Wobec jednej osoby, która aktualnie odbywa karę pozbawienia wolności nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych.
Włamanie do klubu sportowego
Przeprowadzone czynności były związane z tzw. „wątkiem kryminalnym” oraz „wątkiem ekonomicznym” śledztwa, w toku którego badany jest udział członków zorganizowanej grupy „Psychofans” w obrocie hurtowymi ilościami substancji odurzających i środków psychotropowych, dokonywanie szeregu włamań i rozbojów oraz uszczuplenia podatku VAT i „pranie pieniędzy”.
Jak wynika z ustaleń śledztwa, osoby kierujące grupą „Psychofans” dokonały szereg włamań i napadów rabunkowych. Jednym z czynów objętych zarzutami jest włamanie do siedziby klubu sportowego Ruch Chorzów, w trakcie którego doszło do zastraszenia osoby ochraniającej budynek i do kradzieży między innymi pieniędzy w kwocie prawie 24 tysięcy złotych. W trakcie kolejnego włamania łupem sprawców padło ponad 120 ton liści tytoniu o wartości ponad 255 tysięcy Euro, a w innym 525 tysięcy złotych w gotówce.
Działalność grupy
Śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o nazwie „Psychofans”, powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa działała co najmniej od października 2014 roku do grudnia 2017 roku, na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i innych, a w szczególności miast takich jak Chorzów, Katowice, Kraków. Celem grupy było popełnianie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, pobić, bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, przestępstw przeciwko mieniu w tym m.in. rozbojów, oszustw, przestępstw przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów, przeciwko porządkowi publicznemu m.in. uprowadzeń dla okupu, oraz przestępstw polegających na obrocie substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 06.08.2021 14:50 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:42 administrator gov.pl