Kolejne zatrzymania członków grupy przestępczej dokonującej przemytu cudzoziemców tzw. „kanałem bałkańskim”
17.07.2020
W ostatnim czasie na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 osób wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która organizowała nielegalne przekraczanie granic Rzeczpospolitej Polskiej. Zatrzymani to osoby w wieku od 22 do 49 lat, wśród których są trzy kobiety. W większości to mieszkańcy Dolnego Śląska m.in. Głogowa, gdzie w jednym z mieszkań ukrywano „przerzucanych cudzoziemców.
Zakres zarzutów
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej kwalifikowane z art. 264 par. 3 kk. Podejrzani zorganizowali cały kanał przerzutowy cudzoziemców z Rumunii i dalej do innych krajów Unii Europejskiej. W toku postępowania ustalono kilkanaście „operacji” w trakcie, których wykorzystując tzw. „Kanał bałkański” dokonano lub usiłowano dokonać przerzutu cudzoziemców.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec czterech podejrzanych prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.
Zorganizowali kanał przerzutowy
W wyniku czynności podjętych przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji wykryto i ustalono członków działającej w okresie od 2018 – 2019 zorganizowanej grupy przestępczej, która organizowała nielegalną migrację cudzoziemcom pochodzenia arabskiego oraz azjatyckiego, w szczególności obywatelom Wietnamu. Jej członkowie stworzyli dobrze funkcjonujący kanał przerzutowy tzw. „Kanał Bałkański”. Przemyt cudzoziemców był prowadzony przede wszystkim z terytorium Rumunii, przez Węgry, Słowację, Polskę do Niemiec, Francji lub Wielkiej Brytanii.
Przewozili cudzoziemców ciężarówkami
W toku postępowania prokurator ustalił, że przerzuty odbywały się etapami, a cudzoziemcy przewożeni byli w pojazdach ciężarowych, w specjalnie wykonywanych skrytkach konstrukcyjnych w przestrzeni ładunkowej pojazdów. Do tego celu wykorzystywano samochody na polskich i brytyjskich numerach rejestracyjnych, które m.in. wypożyczano na okres planowanego przerzutu. Były to różnego rodzaju samochody ciężarowe, od dużych ciągników siodłowych z naczepami, po mniejsze półciężarówki z plandekami, czy samochody kempingowe.
Organizatorzy „przerzutu” każdorazowo starali się dobierać inną, najbardziej z ich punktu widzenia, bezpieczną trasę przejazdu takiego auta. Po przekroczeniu południowej granicy Rzeczpospolitej Polskiej, osoby nielegalnie ją przekraczające przewożone były na teren woj. śląskiego, dolnośląskiego lub lubuskiego, gdzie następowała zmiana środka transportu. Następnie innymi już autami jechali do miejsca odpoczynku lub bezpośrednio do kraju docelowego.
Za zorganizowanie „przerzutu” cudzoziemcy płacili od 6,5 tysiąca do 20 tysięcy USD.
Część grupy został już oskarżona
W czerwcu 2020 roku prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu akt oskarżenia wobec 11 członków tej grupy przestępczej.
O sprawie pisaliśmy:
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 13:43 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:59 administrator gov.pl