Kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się ułatwieniem pobytu cudzoziemcom na terytorium RP
01.06.2020
Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku nadzoruje śledztwo prowadzone przez Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Nadwiślański Oddział Straży Granicznej w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się ułatwianiem pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prokurator ustalił, że członkowie grupy na procederze zarobili 920 tysięcy Euro. Na polecenie prokuratora (27 maja 2020 roku) zatrzymano kolejne 3 osoby, które usłyszały zarzuty. Prokuratora zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty
Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 264a par. 1 kodeksu karnego.
Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawiania wolności.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa osiągnęła korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 920 tysięcy Euro.
Łącznie w toku postępowania zarzuty usłyszały 44 osoby.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i zakazu kontaktowania się z współpodejrzanymi. Ponadto wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował poręcznie majątkowe w wysokości 35 tysięcy złotych.
Ułatwili pobyt ponad 600 osobom
W toku śledztwa prokuratorzy Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku ustalili, że członkowie grupy ułatwili ponad 600 osobom pobyt na terytorium Polski wbrew przepisom ustawy o cudzoziemcach. Członkowie grupy ułatwili pobyt m.in. obywatelom Iraku, Syrii, Pakistanu, Libii, Egiptu, Algierii jak i innych państw. Mechanizm działania grupy polegał na organizowaniu cudzoziemcom dokumentów, pozwalających im na ubieganie się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Członkowie grupy reprezentowali także cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych.
Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
O sprawie pisaliśmy:
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 15:32 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:02 administrator gov.pl