Kolejne zatrzymania i areszty w śledztwie dotyczącym tzw. „hurtowni faktur”
09.12.2020
30 listopada 2020 roku na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Olsztynie zatrzymali kolejne dwie osoby w związku ze śledztwem przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej tzw. „hurtownię faktur”.
W toku realizowanych czynności przeprowadzono również przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych oraz pomieszczeń firmowych znajdujących się na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz jednego z ośrodków jeździeckich, gdzie ukrywano istotne dla sprawy dokumenty.
Zarzuty i środki zapobiegawcze
Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzuty popełnienia między innymi przestępstwa zbrodni fakturowej, posługiwania się fakturami wystawionymi w sposób nierzetelny oraz prania brudnych pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator wystąpił do sądu z wnioskami o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, które zostały uwzględnione przez sąd.
Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo kara 25 lat pozbawienia wolności.
Faktury na kwotę 1,7 miliarda złotych
Grupa zajmowała się wystawianiem faktur dotyczących sprzedaży gigantycznych ilości paliw płynnych, czym poświadczano nieprawdę, nie tylko w zakresie potwierdzenia transakcji, które w rzeczywistości nie miały miejsca, ale także w zakresie prawa nabywców do obniżenia podatków.
W ten sposób grupa wystawiła co najmniej 1786 faktur na łączną kwotę ok. 1,7 miliarda złotych, od których podatek VAT wynosił blisko 317 milionów złotych. Klientami hurtowni faktur był krąg zaufanych osób z branży paliwowej, które dokonywały swoistego „zakupu” faktur na rzecz co najmniej pięciu spółek prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych. Dokonując zakupu „nabywcy” nie tylko w sposób nieuczciwy generowali koszty uzyskania przychodów, ale dokumentowali sprzedaż oleju napędowego poprzez stacje paliw, który pochodził z nieustalonego źródła. Grupa działała od początku stycznia 2015 roku do końca sierpnia 2019 roku w Warszawie, Górnym Śląsku, Kielecczyźnie, Pomorzu, Ziemi Lubuskiej oraz w innych miejscach Polski.
Kolejny etap śledztwa
Ostatnie zatrzymania są już trzecią realizacją w śledztwie dotyczącym tzw. „hurtowni faktur”. Wcześniej zarzuty usłyszał kierujący grupą mieszkaniec powiatu drawskiego Zbigniew D., który przebywa w areszcie od stycznia 2020 roku. W śledztwie status podejrzanych ma 13 osób, z czego wobec 12 stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.
Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.
O sprawie pisaliśmy:
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 12:43 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:50 administrator gov.pl