W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania i zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności dawnej uczelni Collegium Humanum

07.11.2024

Prokurator ze śląskiego pionu PZ PK przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu m.in. poświadczanie nieprawdy w dokumentach w zamian za korzyści majątkowe w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności dawnej uczelni Collegium Humanum trzem kolejnym osobom. Po przesłuchaniu podejrzanych, które złożyły wyjaśnienia w sprawie, prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Komunikaty_CH

W dniu 29 października 2024 roku w siedzibie dawnego Collegium Humanum funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy obywatelki Ukrainy, tj. Larysę R, Viktorię H. i Yanę T. w trakcie popełniania przestępstw o charakterze korupcyjnym.
Wymienione  domagały się wydania dyplomów potwierdzających ukończenie studiów wyższych dla kilkudziesięciu osób.
Jednocześnie usiłowały wręczyć Rektorowi tej uczelni korzyść majątkową w wysokości 40.000 USD w zamian za wystawienie poświadczających nieprawdę kart okresowych osiągnięć studenta (przebiegu studiów) oraz dyplomów ukończenia studiów wyższych. 


Zarzuty 

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu poświadczanie nieprawdy w dokumentach w zamian za korzyści majątkowe oraz nakłaniania osoby pełniącej funkcję publiczną do przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za zachowanie sprzeczne z prawem ( art. 258 § 1 k.k. i art. 18 § 2 k.k. w zw. z art. 228 § 3 k.k. i art. 271 § 3 kk).


Środki zapobiegawcze 

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi prokurator zastosował wobec każdej z nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 150 tys. zł oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu do czasu wpłacenia poręczenia majątkowego. 


Ustalenia  

Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymane kobiety to nauczycielki akademickie z Odessy.
Brały one udział w zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Pawła Cz., w ramach której uprzednio wielokrotnie uzyskiwały poświadczające nieprawdę dokumenty z Collegium Humanum. 
W wyniku przeszukania pomieszczeń hotelowych funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli gotówkę w kwocie 40 tys. USD oraz dane ponad 60 osób, które miały uzyskać poświadczające nieprawdę dokumenty. 


Śledztwo

W ramach niniejszego śledztwa 21 lutego 2024 r. sześciu osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów ukończenia studiów podyplomowych w prywatnej uczelni Collegium Humanum i przyjmowaniu w związku z tym korzyści majątkowych. Zarzut kierowania zorganizowaną grupą usłyszał były rektor Paweł Cz. Zarzuty wobec byłego rektora były następnie systematycznie uzupełniane. Wobec Pawła Cz. nadal stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W toku śledztwa zarzuty korupcyjne przedstawiono również Arturowi G., byłemu dyrektorowi Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Ponadto kilku byłym i obecnym rektorom wyższych uczelni postawiono zarzuty wielokrotnego wręczania korzyści majątkowych pracownikom i członkom Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
W dniu 11 września 2024 roku zatrzymano, a następnie postawiono zarzuty Ryszardowi Cz. i  Emilii H.


prok. Katarzyna Calów-Jaszewska
Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}