Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie obrotu narkotykami przez osoby powiązane ze środowiskiem jednego ze śląskich klubów piłkarskich
19.12.2024
Na polecenie prokuratora z śląskiego pionu PZ PK w dniach 10-11 grudnia 2024 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach we współpracy z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, zatrzymali na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego kolejne 10 osób należących do zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było m.in. popełnianie przestępstw związanych z wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków.
Zatrzymane osoby są powiązane ze środowiskiem zrzeszonym wokół jednego ze śląskich klubów piłkarskich.
Prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wytwarzanie, wprowadzanie i udział w obrocie znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 258 § 1 kk, art. 56 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii).
Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec jednego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, zaś wobec pozostałych 9 osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozorów policyjnych, poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju.
Śledztwo
To kolejne zatrzymania w śledztwie śląskiego pionu PZ PK dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem i udziałem w obrocie znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.
W toku śledztwa ustalono, iż grupa działała w latach 2015-2019 roku na terenie różnych miast Polski, jak również w Holandii i Wielkiej Brytanii. Członkowie grupy wprowadzili do obrotu kilka ton różnego rodzaju narkotyków, w tym m.in. marihuany, amfetaminy, kokainy i mefedronu. Ich szacunkowa wartość przekraczała 100 mln zł.
Celem działania grupy oprócz przestępstw związanych z handlem narkotykami było także popełnianie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, tj. brutalne pobicia, bójki oraz organizowanie tzw. „ustawek” w czasie, których członkowie grupy posługiwali się bronią palną oraz niebezpiecznymi narzędziami typu siekiery, maczety, kije bejsbolowe czy kastety.
Od początku prowadzenia śledztwa 260 osób usłyszało łącznie 809 zarzutów, przy czym wobec 212 osób postępowanie zostało zakończane skierowaniem aktów oskarżenia.
prok. Katarzyna Calów-Jaszewska
Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej