W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym osób podających się za agentów służb specjalnych

18.04.2018

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie powoływali się na wpływy w szeregu instytucjach państwowych i służbach specjalnych: SKW, ABW i CBA. Podejmowali się oni także pośrednictwa w załatwieniu różnych spraw w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę.

Wśród zatrzymanych jest były minister sprawiedliwości

Ustalenia poczynione w toku postępowania doprowadziły do zatrzymania kolejnych 4 osób zamieszanych w przestępczy proceder. Zatrzymań dokonali dziś rano (18 kwietnia 2018 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego działający na polecenie prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Wśród zatrzymanych jest Andrzej K. – minister sprawiedliwości w rządzie Marka Belki, Piotr K. – radca prawny jednej z warszawskich kancelarii radcowskich oraz Jerzy K. i Marek S. – osoby podające się za agentów służb specjalnych.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator ogłosi im zarzuty. Dotyczą one między innymi usiłowania dokonania oszustw (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego), płatnej protekcji (art. 230 par. 1 kodeksu karnego) i przywłaszczenia sobie funkcji publicznej (art. 227 kodeksu karnego).

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani i inne osoby biorące udział w tej grupie przestępczej, kontaktowały się z wybranymi przez siebie przedstawicielami instytucji państwowych oraz firm działających przeważnie w branży paliwowej i farmaceutycznej, podając się za agentów służb specjalnych: SKW, ABW i CBA. Deklarowali też, że w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę, podejmą się załatwienia spraw i roztoczą nad taką firmą swoisty „parasol ochronny”. W ramach tej ochrony zapewniali, że względem współpracującego z nimi podmiotu nie zostaną wszczęte przez organy skarbowe i Policję postępowania kontrolne i karne.

Do popełnienia tych przestępstw doszło w okresie od lipca 2015 roku do grudnia 2017 roku w Warszawie i kilku innych miejscowościach.

W styczniu zarzuty usłyszało osiem osób

To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. 23 stycznia 2018 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymania 8 osób. Prokurator zarzucił im udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) i popełnienie innych przestępstw, w tym o charakterze korupcyjnym. Osoby te zostały również przesłuchane w charakterze podejrzanych.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec 5 zatrzymanych wówczas podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych 3 podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 3 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych, oddania pod dozór Policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

W dniach 18 i 19 kwietnia 2018 roku w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Katowicach wykonywane będą czynności procesowe z udziałem zatrzymanych dziś osób. Do chwili zakończenia tych czynności, z uwagi na dobro prowadzonego postępowania przygotowawczego, prokuratura nie udziela szerszych informacji o sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 09:20 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:43 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}