W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym procederu odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych

12.04.2022

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali dwie osoby prowadzące aptekę, które były zaangażowane w proceder „odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych”. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zbywania produktów leczniczych z naruszeniem przepisów ustawy oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej. Ustalona do tej pory wartość zbytych przez podejrzanych produktów leczniczych wynosi ponad 9,5 mln zł. Śledztwo obejmuje okres działalności podejrzanych od czerwca 2019 r. do października 2021 r. Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd na okres 3 miesięcy. Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.

czarne kajdanki

Deklarowali sprzedaż leków do poradni lekarskich, a sprzedawali je zagranicznym hurtowniom farmaceutycznym  

Z ustaleń postępowania wynika, że przestępczy proceder polegał na poświadczaniu nieprawdy w fakturach VAT co do tego, że wysoko specjalistyczne produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rp” są zbywane na rzecz poradni lekarskich. W rzeczywistości nabywcą tych produktów byli przedstawiciele hurtowni farmaceutycznej mającej siedzibę na terytorium Republiki Czech, a wskazywane w dokumentach placówki medyczne nie wykonywały żadnej działalności leczniczej, ani też gospodarczej.

Wielowątkowe i skomplikowane postępowanie

To kolejne zatrzymania w tej sprawie. Wcześniej zarzuty usłyszało 10 osób. Ustalona łączna wartość produktów leczniczych wywiezionych  poza terytorium RP i finalnie zbytych przez tych podejrzanych na rzecz hurtowni farmaceutycznych prowadzonych w Danii, Holandii czy na Litwie wynosi prawie 20 mln zł.

Kolejnym wątkiem postępowania  jest uczestnictwo w obrocie prekursorami narkotykowymi, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu produktami leczniczymi bez zezwolenia oraz tzw. pranie brudnych pieniędzy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}