Kolejne zatrzymania w śledztwie zwalczającym mafię śmieciową
03.01.2024
Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zarzuty kolejnym 5 osobom biorącym udział w zorganizowanych grupach przestępczych kierowanych przez Jacka B. i Radosława W., zajmujących się nielegalnym składowaniem odpadów niebezpiecznych.
21 tys. ton nielegalnych odpadów
Działające obok siebie mafie śmieciowe popełniały przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, ochronie środowiska, mieniu oraz przeciwko wiarygodności dokumentów. W działalność tę wpisali się nowi podejrzani, którym zarzucono ułatwianie pozostałym członkom grupy porzucenia ponad 21 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych pochodzących z przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego, motoryzacyjnego oraz z produkcji materiałów wybuchowych, w tym odpadów kwasów trawiących oraz odpadów tzw. żółtych i czerwonych wód. Podejrzani wystawiali nierzetelne Karty Przekazania Odpadów, w których potwierdzano fikcyjne przyjęcie substancji na stan magazynowy podmiotów gospodarczych. W rzeczywistości podmioty te nie prowadziły w tym czasie działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami.
Środki zapobiegawcze
Do zatrzymania podejrzanych doszło przy udziale funkcjonariuszy specjalnej grupy zwalczającej przestępczość środowiskową z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
Po ogłoszeniu zarzutów prokurator zastosował wobec dwóch podejrzanych środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym, natomiast trójka podejrzanych trafiła na 90 dni do aresztu tymczasowego wskutek uwzględnienia przez sąd wniosku prokuratora.
Są to kolejne zatrzymania w wielopodmiotowym i wielowątkowym śledztwie prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach, w którym aktualnie występuje ponad 70 osób podejrzanych, a przedmiotem badania postępowania jest blisko 40 miejsc porzucenia niebezpiecznych opadów.
Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa