Kolejne zatrzymania w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej zwrot podatku VAT w ramach tzw. oszustw karuzelowych
28.03.2019
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dokonywaniem wyłudzeń zwrotu podatku VAT, w ramach tzw. oszustw karuzelowych. W toku postępowania na polecenie prokuratora 20 marca 2019 roku zatrzymano 5 osób. Przedstawiono im zarzuty i wobec trzech podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec dwóch zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.
Grupa wyłudziła około 8 milionów podatku VAT
W toku postępowania prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonania w ramach działalności tych grup wyłudzeń zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie około 8 mln zł. Zatrzymani usłyszeli również zarzuty podejmowania działań zmierzających do utrudnienia stwierdzenia nielegalności pochodzenia środków finansowych uzyskanych w wyniku przestępstwa.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec trzech podejrzanych wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie w dniu 22 marca 2019 roku podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.
Mechanizm tzw. oszustw karuzelowych
Zatrzymania te są kolejnymi realizowanym w toku przedmiotowego śledztwa, którego jednym z wątków jest dokonywanie wyłudzeń zwrotu podatku VAT przez polskie podmioty gospodarcze, które wykazywały wewnątrzwspólnotową dostawę towarów do innych krajów Unii Europejskiej, uzyskując z tego tytułu prawo do odliczenia podatku VAT, w ramach tzw. oszust karuzelowych. Mechanizm tych przestępstw polega na wprowadzeniu na polski obszar celny towarów z innych krajów unii Europejskiej przez firmy nie dokonujące zgłoszenia tych zakupów właściwym organom podatkowym i nie odprowadzające wymaganego prawem do uiszczenia podatku VAT z tytułu tych zakupów. Następnie zaś towar ten był zbyty do innych podmiotów gospodarczych, zaś po kilku transakcjach jego zbycia przez polskie firmy, ponownie był zbywany poza teren Polski do innych krajów Unii Europejskiej, zaś dokonujący tego eksportu wykazywał do odliczenia podatek VAT wynikający z faktur zakupu tego towaru.
Dotychczas zarzuty usłyszało 51 osób
Ustalenia śledztwa wskazują, iż występujący w obrocie towar był przedmiotem wielokrotnych transakcji, często pomiędzy tymi samymi podmiotami gospodarczymi, zaś w procederze tym uczestniczą spółki mające swoje siedziby w Polsce oraz poza granicami kraju. Przedmiotem tych transakcji były głównie artykuły spożywcze, w tym kawa i napoje Red Bull, ale także folia i granulat bralenu.
W sprawie tej na obecnym etapie występuje 51 podejrzanych, wobec 11 osób w chwili obecnej stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Za zarzucane przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
O sprawie pisaliśmy:
Akt oskarżenia za pranie pieniędzy w kwocie prawie 850 tysięcy Euro
Zarzuty dla członków międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej VAT
Zdjęcia (2)
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 14:21 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:43 administrator gov.pl