Kolejne zatrzymania w sprawie zabójstwa Polki na terenie Danii
10.04.2019
W wyniku działań Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i CBŚP prowadzących sprawę dotyczącą zabójstwa Polki, na terenie Danii doszło do kolejnych zatrzymań w tej sprawie.
W marcu 2019 roku w ramach koordynowanej przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku i Europol, międzynarodowej akcji prowadzonej jednocześnie na terenie Polski i Hiszpanii zatrzymano kolejne osoby związane z tym przestępstwem.
Na terenie Hiszpanii zatrzymano ostatniego z bezpośrednich wykonawców zabójstwa tj. Mateusza W. oraz dwóch zleceniodawców zbrodni, stojących na czele grupy przestępczej, braci Aleksandra B. i Leszka B.
Co zarzuca się braciom
Zatrzymane osoby zostaną przekazane na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania do Polski, gdzie prokurator przedstawi Aleksandrowi B. i Leszkowi B. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, zlecenia zabójstwa, czerpania korzyści z cudzego nierządu oraz posiadania znacznych ilości środków odurzających, natomiast Mateuszowi W. zostanie przedstawiony zarzut zabójstwa i działania w zorganizowanej grupie przestępczej.
Organizatorka trzech agencji towarzyskich
W kolejnych dniach na terenie Danii zatrzymano Martę M. Kobieta podejrzana jest o organizację na terenie tego kraju trzech agencji towarzyskich na polecenie braci B.
Ojciec braci tymczasowo aresztowany
Z kolei na terenie województwa pomorskiego zatrzymano ojca kierujących gangiem braci – Jana B., któremu prokurator przedstawił zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz czerpania korzyści z cudzego nierządu.
Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec Jana B. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.
Adwokat podejrzany o nakłanianie do fałszywych zeznań
Ponadto na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zatrzymano adwokata Piotra J., któremu przedstawiono zarzut nakłaniania świadka, jednej z pracownic agencji, do składania fałszywych zeznań.
Zlikwidowano plantację konopi
Podczas prowadzonej międzynarodowej współpracy ustalono także miejsca produkcji narkotyków. Dzięki tym informacjom wystawiono Europejskie Nakazy Dochodzeniowe, na podstawie których przeszukano wiele obiektów w Hiszpanii, Holandii i Danii. W jednym z domów policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich, na której rosło niemal 2,5 tysiąca krzewów o wysokości dochodzących do dwóch metrów. Z takiej ilości roślin można by uzyskać co najmniej 750 kilogramów marihuany. Tam także znaleziono i zabezpieczono 220 kilogramów haszyszu. Z ustaleń policjantów wynika, że narkotyki miały trafić na rynek europejski.
Porachunki trójmiejskich gangów
Śledztwo gdańskiej Prokuratury Regionalnej dotyczy przestępczości porachunkowej między trójmiejskimi gangami zajmującymi się czerpaniem korzyści z cudzego nierządu oraz handlem narkotykami. Na tym tle, 10 stycznia 2017 roku w miejscowości Aalborg w Danii doszło do podpalenia budynku, w którym mieściła się agencja towarzyska prowadzona przez polską grupę przestępczą.
W pożarze zginęła obywatelka Polski Honorata H., a ciężko poparzona została druga z przebywających tam kobiet. Przestępstwa dokonało 9 mężczyzn należących do trójmiejskiej grupy przestępczej. Jeden z podpalaczy zginął w trakcie dokonywania przestępstwa, a kolejny uległ poparzeniu.
Pierwsze zatrzymania
Dwa miesiące po zdarzeniu, w kwietniu 2017 roku na terenie Polski zatrzymano 6 podejrzanych, którzy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonania zbrodni zabójstwa. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani. W listopadzie 2017 roku zatrzymano i aresztowano kolejnego ze sprawców.
Pozostali członkowie grupy przestępczej, w tym zleceniodawcy zabójstwa kierujący grupą bracia Aleksander B., Leszek B. i Paweł B., ukrywali się poza granicami Polski.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 14:27 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:41 administrator gov.pl