Kolejny sprzeciw prokuratora z zespołu powołanego zarządzeniem Prokuratora Krajowego
08.09.2017
Prokurator z zespołu powołanego zarządzeniem Prokuratora Krajowego z 17 listopada 2016 roku do analizowania materiałów i podejmowania działań z zakresu prawa administracyjnego oraz cywilnego w sprawach związanych z reprywatyzacją gruntów warszawskich wniósł kolejny sprzeciw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.
Tym razem sprzeciw dotyczy nieruchomości położonej przy ul. Domaniewskiej 10 w Warszawie i został wniesiony od ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z 31 października 2006 roku, ustanawiającej na 99 lat prawo użytkowania wieczystego gruntu na rzecz ustalonych osób fizycznych do określonej części ułamkowej tego gruntu.
Decyzja została wydana z rażącym naruszania prawa
Zaskarżonej decyzji prokurator zarzucił rażące naruszenie prawa (art. 5 dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy) poprzez oparcie decyzji między innymi na powołanym przepisie, pomimo że nie miał on zastosowania w tej sprawie. Ustalono bowiem, iż budynek na działce położonej przy ul. Domaniewskiej 10 w Warszawie, istniejący w chwili wydania zaskarżonej decyzji został wybudowany po dniu 21 listopada 1945 roku, a więc po wejściu w życie wskazanego dekretu. Jednocześnie prokurator wskazał na rażące naruszenie art. 31 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami poprzez oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej przy ul. Domaniewskiej 10 w Warszawie zabudowaną budynkiem mieszkalnym, stanowiącym własność m. st. Warszawy bez równoczesnej sprzedaży tego budynku. Rażące naruszenie dotyczy również przepisów kodeksu postępowania administracyjnego poprzez uznanie, że grunt, który oddano w użytkowanie wieczyste w chwili wydania zaskarżonej decyzji zabudowany był budynkiem mieszkalnym, stanowiącym odrębny od gruntu przedmiot własności ustalonych osób fizycznych w określonych częściach, mimo że ten budynek nie stanowił odrębnego od gruntu przedmiotu własności ponieważ został wybudowany po dniu 21 listopada 1945 roku i stanowił własność właściciela gruntu.
Wnioski prokuratora
W sprzeciwie zostały podniesione wspomniane trzy zarzuty rażącego naruszenia prawa, które zdaniem prokurator winny skutkować stwierdzeniem nieważności decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z 31 października 2006 r.
O powołaniu zespołu prokuratura pisaliśmy również tutaj.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 20.08.2021 12:08 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 20.08.2021 12:08 Nadolny Damian