Komunikat dot. ponownych działań prokuratury ws. Wojciecha Pyłki
19.09.2024
Prokurator Generalny Adam Bodnar polecił przeprowadzenie gruntownej analizy akt postępowania w sprawie przeciwko Wojciechowi Pyłce, skazanemu prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 8 marca 2010 r., sygn. akt III K 4/09 za czyn z art. 148 § 2 pkt 2 kk, na karę 25 lat pozbawienia wolności.
Ponowna ocena tego postępowania i prawidłowości zapadłych orzeczeń ma m.in. udzielić odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni medialnej wątpliwości, czy Wojciech Pyłka jest sprawcą przypisanego mu przestępstwa zabójstwa.
Na gruncie obowiązującego prawa Prokuratorowi Generalnemu przysługuje uprawnienie do wzruszenia prawomocnych orzeczeń w trybie nadzwyczajnych środków zaskarżenia, tj. kasacji czy skargi nadzwyczajnej. Celem prowadzonej obecnie na polecenie Adama Bodnara w Departamencie Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej analizy akt sprawy Wojciecha Pyłki jest stwierdzenie, czy zachodzą podstawy do zaskarżenia prawomocnego wyroku skazującego w drodze kasacji. Ocena ta będzie uwzględniała okoliczności przedstawiane przez dziennikarzy na poparcie prezentowanej przez nich tezy, że Wojciech Pyłka został niesłusznie skazany.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy został już poddany kontroli Sądu Najwyższego wskutek wniesionej przez obrońcę Wojciecha Pyłki kasacji. Sąd Najwyższy uznał wniesiony środek zaskarżenia za bezzasadny i dwukrotnie nie znalazł podstaw do wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem. Wnioski w tym przedmiocie złożył obrońca oskarżonego powołując się na nowe dowody i okoliczności, nieznane sądowi rozpoznającemu sprawę, a mające świadczyć na korzyść skazanego.
Akta postępowania w sprawie Wojciecha Pyłki były wcześniej przedmiotem analizy w Departamencie Postępowania Sądowego Prokuratury Generalnej, a następnie w Departamencie Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej wskutek złożonych przez jego obrońcę oraz obrońcę współoskarżonego wniosków o wywiedzenie kasacji przez Prokuratora Generalnego w trybie art. 521 § 1 kk. Przeprowadzona wówczas ocena wniosków i akt sprawy skutkowała odmową wniesienia kasacji na korzyść skazanego.
Wcześniejsze decyzje o braku podstaw do wniesienia kasacji przez Prokuratora Generalnego nie pozbawiają Adama Bodnara uprawnienia do ewentualnego skierowania tego nadzwyczajnego środka zaskarżenia na korzyść skazanego, a tym bardziej nie zamykają drogi do ponownej oceny, czy w sprawie doszło do rażącego i mającego istotny wpływ na treść rozstrzygnięcia naruszenia prawa, co powinno skutkować wzruszeniem w postępowaniu kasacyjnym prawomocnego wyroku skazującego Wojciecha Pyłkę.
Stanowisko Departamentu Postępowania Sądowego PK w przedmiocie wniesienia kasacji przedłożone zostanie Prokuratorowi Generalnemu Adamowi Bodnarowi do dnia 30 września 2024 r.
Jednocześnie w sytuacji stwierdzenia braku podstaw do wywiedzenia kasacji akta sprawy zostaną poddane ocenie w kierunku skorzystania przez Prokuratora Generalnego z innego nadzwyczajnego środka zaskarżenia prawomocnych wyroków, tj. skargi nadzwyczajnej.
prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego