W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat o powołaniach na stanowiska prokuratorskie i asesorskie

26.08.2024

Prokurator Generalny Adam Bodnar, Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk i Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Piotr Girdwoyń wręczyli dzisiaj nominacje na stanowiska asesorskie, pierwsze stanowiska prokuratorskie, wyższe stanowiska służbowe, a także decyzje o przywróceniu na stanowiska służbowe prokuratorów zdegradowanych w 2016 r. Wydarzenie odbyło się w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.

nominacje_26_08_24_

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, a w tym: Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – Piotr Girdwoyń oraz jego Zastępcy: sędzia Waldemar Żurek i prokurator Andrzej Piaseczny. 

Dekrety nominacyjne wręczono 137 osobom. Istotnym elementem aktu nominacyjnego jest złożenie ślubowania przez  asesorów i prokuratorów powołanych na pierwsze stanowiska prokuratorskie. 

Treść roty zawiera w sobie wszystko, co w pracy prokuratora jest najistotniejsze, wskazuje na cel podejmowanych działań – służenie Rzeczypospolitej Polskiej  poprzez stanie na straży prawa  i strzeżenie praworządności, a także określa standardy realizacji tego celu – sumienne wypełnianie obowiązków, dochowywanie tajemnicy prawnie chronionej, kierując się zasadami godności i uczciwości.

Prokurator Generalny Adam Bodnar w swoim wystąpieniu odniósł się właśnie do tego aktu, określając treść roty kwintesencją patriotycznego i konstytucyjnego zaangażowania w służbę Rzeczypospolitej. Składając ślubowanie, asesorzy i prokuratorzy przyjmują na siebie zobowiązanie, aby przy wykonywaniu  obowiązków wykazywać się jak najwyższym poziomem merytorycznym oraz odpowiednimi postawami etycznymi. 

Adam Bodnar zwrócił uwagę na moment, w którym znajduje się obecnie prokuratura i prokuratorzy. To okres przełomu. W ostatnich latach prokuratura doświadczyła zmian będących wynikiem połączenia urzędów Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a także zmian związanych z próbą politycznego podporządkowania prokuratury. Obecnie podejmowane są działania w celu wzmocnienia niezależności prokuratury, a w tym doprowadzenia do rozdziału funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. 

Prokurator Generalny podkreślił, że w budowaniu niezależnej prokuratury najważniejsze jest poczucie wewnętrznej niezależności każdego prokuratora, wierność służenia prawu i stanie na straży praworządności. Rozwiązania ustrojowe są konieczne, ale niezależność wynika z misji, którą prokuratorzy powinni pełnić i starannie pielęgnować w codziennych wyzwaniach zawodowych. Wszyscy prokuratorzy pracują na wizerunek prokuratury, na to jak jest postrzegana przez społeczeństwo, jak realizuje swoje zadania, a tym samy w jaki sposób pełni funkcję służebną wobec społeczeństwa. W tym kontekście Prokurator Generalny wspomniał o prokuratorze Tadeuszu Potoce, który jest znany w środowisku prokuratorskim z prowadzenia sprawy tzw. afery korupcyjnej w piłce nożnej. Jego determinacja i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych doprowadziły do osądzenia wielu sędziów piłkarskich, piłkarzy, trenerów i działaczy sportowych, a problem korupcji w zasadzie zniknął z polskiej piłki nożnej. 

Celem przywołania osoby Pana prokuratora było pokazanie, szczególnie adeptom zawodu prokuratorskiego, że determinacja, niezłomność i nie poddawanie się presji jest wypełnianiem przysięgi prokuratorskiej.  Przypomnienie sprawy miało natomiast uwidocznić jak w codziennej, żmudnej, trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy można znaleźć satysfakcję. 

Do obecnych na uroczystości zwrócił się także Dyrektor KSSiP prof. Piotr Girdwoyń. Kierując swoje wystąpienie do osób, które uzyskały pierwsze nominacje, nawiązał do miejsca uroczystości. Posłużył się metaforą teatru, przenosząc salę sądową na scenę. Podkreślił wagę wydarzeń na sali sądowej, które są ludzkimi  dramatami i tragediami, choć i czasem komediami. 
Życzył wszystkim, aby wypełniając rolę prokuratora nie poprzestali na wiedzy zdobytej podczas aplikacji, ale cały czas doskonalili swój warsztat zawodowy i umiejętności, sięgając do etyki zawodowej, humanizmu i własnych doświadczeń. Zauważył, że służba prokuratorska nie istnieje sama dla siebie, ale dla obywateli i obywatelek Rzeczypospolitej, której interesy chroni obowiązujące nas wszystkich bez wyjątku prawo.

Prokurator Generalny Adam Bodnar złożył gratulacje nominowanym. Życzył nowym prokuratorom, nowym asesorom prokuratury, ale także wszystkim osobom awansowanym, czy osobom przywróconym z degradacji, aby służba przynosiła satysfakcję, aby była budowana na niezależności urzędu, na osobistym zaangażowaniu. Jednocześnie złożył zapewnienie, że prokuratura jako instytucja, Prokurator Generalny i Prokurator Krajowy, zawsze będą wsparciem w ich codziennej pracy.

Uroczystość uświetnił koncert fortepianowo-skrzypcowy.

Prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

Materiały

Lista nominowanych - 26.08.2024
Lista​_nominowanych​_-​_26​_08​_2024.pdf 0.14MB

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}