W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Łukaszowi Mejzie

09.10.2024

Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał wczoraj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Łukasza Mejzy do odpowiedzialności karnej.

Komunikat w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Łukaszowi Mejzie

Pociągnięcie posła na Sejm RP do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu RP (art. 7b ust. 1 i 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła lub senatora - Dz.U. 2022, poz. 1339 t.j. z późn. zm.).

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadzi postępowanie przygotowawcze o sygn. akt 3033-1.Ds.95.2023 wszczęte w sprawie podania nieprawdy lub zatajenia prawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym przez osobę sprawującą mandat posła na Sejm RP IX i X kadencji, tj. art. 233 § 6 kk w zw. z art. 233 § 1 kk. 

Przedmiotem postępowania objęto oświadczenia o stanie majątkowym składane przez Łukasza Mejzę posła na Sejm RP IX i X kadencji w ramach realizacji obowiązku wynikającego z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, oświadczenia o stanie majątkowym w związku z pełnieniem przez ww. funkcji publicznych, tj. sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa  Narodowego i Sportu, a po reorganizacji – sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki w ramach realizacji obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, a także zgłoszenia dokonanego przez Łukasza Mejzę, jako posła na Sejm RP IX i X kadencji, do Rejestru Korzyści prowadzonego przez Marszałka Sejmu RP. 

Prawdziwość oświadczenia o stanie majątkowym składanego w trybie ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz oświadczenia o stanie majątkowym składanego w oparciu o ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne obwarowana jest rygorem odpowiedzialności karnej, co wynika wprost z informacji zawartej w formularzach tych oświadczeń, stanowiącej stosowne pouczenie w tym zakresie. Ponadto każdy poseł na Sejm RP ma ustawowy obowiązek ujawnienia w Rejestrze Korzyści prowadzonym przez Marszałka Sejmu RP określonych tym Rejestrem informacji. 

 W toku postępowania zgromadzono materiał dowodowy w postaci dokumentów, w tym oświadczeń majątkowych składanych przez Łukasza Mejzę w okresie od 2021 r. do 2024 r., danych z Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowego Rejestru Sądowego, a także przesłuchano świadków i dokonano oględzin nieruchomości. Uzyskane dowody uzasadniają dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Łukasza Mejzę 11 przestępstw. Czyny te obejmują:

  1. podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w 7 złożonych w latach  2021 -2024 oświadczeniach o stanie majątkowym w trybie ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. 2022, poz. 1339 t.j. z późn. zm.) poprzez zatajenie bądź wskazanie nieprawdziwych danych dotyczących stanu majątkowego – art. 233 § 6 kk w zw. z art. 233 § 1 kk,
  2. podanie nieprawdy w 2021 r. w 3 oświadczeniach majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej tj. sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, następnie Ministerstwie Sportu i Turystyki, składanych w trybie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne - art. 14 ust 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne ( Dz.U. 1997 nr 106 poz. 679),
  3. niedopełnienie ciążącego na funkcjonariuszu publicznym, pośle na Sejm RP, obowiązku w zakresie zgłoszenia wymaganych informacji o jakich mowa w art. 35a ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora do prowadzonego przez Marszałka Sejmu RP Rejestru Korzyści – art. 231 § 1 kk.

Łukasz Mejza, będąc posłem na Sejm RP, chroniony jest immunitetem parlamentarnym, co zgodnie z treścią art. 17 § 1 pkt 10 kpk stanowi negatywną przesłankę procesową do przedstawienia mu zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanego w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze. Przeszkoda ta jest usuwalna poprzez wyrażenie zgody przez Sejm RP na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej. 

prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

{"register":{"columns":[]}}