Konferencja IPN i Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia
13.06.2017
Wczoraj (12 czerwca 2017 roku) w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia" im. Janusza Kumki odbyła się konferencja z udziałem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka, Dyrektor Zarządzającej Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia dr. Neeli Winkelmann, Zastępcy Prokuratora Generalnego - Dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzeja Pozorskiego, a także przedstawicieli pionu śledczego IPN. Towarzyszyła ona trzydniowej wizycie delegacji Platformy wraz z Prezesem Goranem Lindbladem.
Czego dotyczy polskie śledztwo
Z inicjatywy Platformy i dzięki nadesłanym przez nią materiałom dowodowym pion śledczy IPN w Krakowie prowadzi obecnie śledztwo w sprawie zabójstw obywateli polskich na granicy czechosłowacko-austriackiej w latach 1948-1989.
Sprawa dotyczy zabójstw około 30 obywateli polskich, którzy zostali śmiertelnie porażeni prądem podczas próby przekroczenia granicy. Szczególnie drastyczne jest to, że ówczesne władze celowo zaniechały umieszczenia ostrzeżeń o zagrożeniu.
Z ustaleń śledztwa wynika, że osoby mogące ponosić odpowiedzialność karną ze te przestępstwa żyją na terenie dawnej Czechosłowacji. Wśród nich są także wysoko postawieni członkowie byłych organów partyjno-państwowych.
Również wczoraj (12 czerwca 2017 roku) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego dr Neela Winkelmann wygłosiła wykład na temat działalności Platformy. W dyskusji wzięli również udział eksperci tej organizacji oraz prokuratorzy z pionu śledczego IPN.
Czym zajmuje się Platforma
Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia została powołana w 2011 r. Polski Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z 21 członków założycieli. Obecnie zrzesza ona 55 organizacji rządowych i pozarządowych z linii Europejskiej i całego świata.
Cele Platformy to współpraca na rzecz rozpowszechniania wiedzy dotyczącej systemów totalitarnych i upamiętnianie ofiar zbrodniczych reżimów. Corocznie Platforma przyznaje też nagrodę za wkład wniesiony w działania skierowane przeciwko odradzającym się reżimom totalitarnym.
Jednym z projektów Platformy, w którym IPN aktywnie uczestniczy, jest JUSTICE 2.0. Ma on na celu powołanie międzynarodowego mechanizmu rozliczenia zbrodni komunistycznych kierując się zasadą, że zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu. W bieżącym roku na forum organizacji rozważane były różne koncepcje działania tego mechanizmu, m.in. polski projekt wypracowany we współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z IPN. Zarząd Platformy jednogłośnie przychylił się do polskiej propozycji stworzenia trybunału o charakterze międzynarodowym.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 09:23 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:22 administrator gov.pl