W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowa Rada Prokuratorów opiniuje projekty Wytycznych Prokuratora Generalnego

20.11.2024

Posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów, które odbyło się 8 listopada 2024 r., przewodniczył Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk. W części posiedzenia uczestniczył też Prokurator Generalny Adam Bodnar.

Krajowa Rada Prokuratorów przy PG

Najważniejszym punktem posiedzenia było opiniowanie, poprawionego zgodnie z sugestiami Krajowej Rady Prokuratorów zgłoszonymi na poprzednim posiedzeniu, projektu wytycznych Prokuratora Generalnego w sprawie czynności podejmowanych przez prokuratorów występujących przed Sądem Najwyższym wobec stwierdzenia, że w składzie orzekającym wyznaczonym do rozpoznania sprawy bierze albo brał udział sędzia powołany do pełnienia urzędu na podstawie wniosku Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 3). Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów z zadowoleniem przyjęli wprowadzone w projekcie zmiany, które prowadzą do zwiększenia czytelności wytycznych. Służyć temu ma przede wszystkim jednoznaczne wskazanie, że obecny projekt dotyczy wyłącznie sytuacji występowania przed Sądem Najwyższym. Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów docenili także, że zgodnie z opinią Komisji Weneckiej, projektowane wytyczne zalecają prokuratorom indywidualne podchodzenie do każdej sprawy oraz podkreślają znaczenie woli stron przy podnoszeniu zarzutu nieprawidłowości powołania sędziego rozpatrującego ich sprawę. Wyrazili także ubolewanie, że wciąż obowiązują przepisy ustawowe, które uznają za delikt dyscyplinarny podnoszenie tych kwestii przed sądem przez prokuratora, oraz wskazali na konieczność jak najszybszego uchylenia tych przepisów. Projekt ostatecznie został zaopiniowany pozytywnie.

    Kolejny projekt wytycznych Prokuratora Generalnego, który poddany został opiniowaniu na przedmiotowym posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów, dotyczył  zasad stosowania zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu przygotowawczym w sprawach prowadzonych w powszechnych jednostkach prokuratury. Członkowie Krajowej Rady Prokuratury bardzo pozytywnie ocenili ten projekt. Wskazali zarówno na jego klarowność, jak i istotne kwestie merytoryczne, które porusza, w szczególności w aspekcie prawa międzynarodowego oraz wykonawczego.

    Przedmiotem posiedzenia było także opiniowanie dwóch projektów zmian w Kodeksie karnym. Krajowa Rada Prokuratorów pozytywnie i bez zastrzeżeń zaopiniowała projekt dotyczący rozszerzenia ścigania z urzędu tzw. przestępstw z nienawiści na czyny motywowane nienawiścią w związku z niepełnosprawnością, wiekiem, płcią lub orientacją seksualną. Natomiast, jeśli chodzi o dużą nowelę do Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości na bazie prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, to członkowie Krajowej Rady Prokuratorów zgłosili do niej tak liczne i istotne uwagi, że postanowili odroczyć głosowanie nad opinią do czasu przygotowania wspólnego pisemnego stanowiska wraz z uzasadnieniem. Osobą wyznaczoną do przygotowania tego dokumentu została Wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Prokuratorów, Iwona Palka, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach w stanie spoczynku.

Uchwały

Transmisja z posiedzenia

{"register":{"columns":[]}}