W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowa Rada Prokuratorów pochyla się nad Opiniami Komisji Weneckiej

31.10.2024

25 października 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów, któremu przewodniczyli Prokurator Generalny Adam Bodnar i Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk.

Krajowa Rada Prokuratorów przy PG

    Krajowa Rada Prokuratorów przyjęła zmiany w swoim regulaminie. Wysłuchała także wystąpień Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prof. dr hab. Piotra Girdwoynia na temat wizji rozwoju KSSiP i jej bieżących problemach. Członkowie KRP z zadowoleniem przyjęli deklaracje Dyrektora KSSiP o podjęciu działań zmierzających do organizacji filii KSSiP, które obejmowałyby swoim zasięgiem potrzeby Polski Północno-Wschodniej i Północno-Zachodniej.

    Krajowa Rada Prokuratorów wysłuchała także wystąpienia prokuratora Mirosława Iwanickiego, Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej, na temat współpracy międzynarodowej w zakresie ścigania przestępstw przeciwko ochronie środowiska, a także wystąpienia prokuratora Marka Woźniaka, Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego, na temat skali i przyczyn przewlekłości postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec prokuratorów. Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów wskazali, że kwestie przewlekłości i transparentności tych postępowań są szczególnie ważne dla prokuratorów, którzy są ich przedmiotem i że powinno się dążyć do jak najsprawniejszego ich prowadzenia celem szybkiego zakończenia.

    Najważniejszymi punktami posiedzenia było omówienie projektu wytycznych Prokuratora Generalnego w sprawie  czynności podejmowanych przez prokuratorów wobec stwierdzenia, że w składzie orzekającym wyznaczonym do rozpoznania sprawy bierze lub brał udział sędzia powołany do pełnienia urzędu w określonym sądzie, w tym w Sądzie Najwyższym, na podstawie wniosku Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 3) w świetle opinii Komisji Weneckiej dotyczącej europejskich standardów regulujących status sędziów, jak również opinii Komisji Weneckiej dotyczącej projektu ustawy rozdzielającej stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów dogłębnie pochylili się nad projektem przedmiotowych wytycznych i zaproponowali ich nowelizację zgodnie z wnioskami płynącymi z opinii Komisji Weneckiej. Jeśli chodzi o opinię tego organu odnoszącą się do projektu ustawy rozdzielającej stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, to członkowie Krajowej Rady Prokuratorów przyjęli jej treść z dużym zadowoleniem i uznali za zasadne wprowadzenie w projektowanej ustawie zmian sugerowanych przez Komisję.

    Na zakończenie Prokurator Krajowy odniósł się do wystąpienia Pań Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Śremie oraz Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim z poprzedniego posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów. Oświadczył, że zwrócił się do Prokuratorów Regionalnych w Łodzi i Poznaniu o wyjaśnienie kwestii związanych z obowiązującymi w podległych im prokuraturach zasadami dyżurowania. Stwierdził na tej podstawie, że istnieją nieprawidłowości w realizacji jego wcześniejszego polecenia wydanego w tym zakresie i zapowiedział wydanie precyzyjnych wytycznych regulujących kwestie dyżurów, tak by doszło do realnego i jak najbardziej równego odciążenia prokuratur rejonowych.

Llink do nagrania tego posiedzenia.

Uchwała 

{"register":{"columns":[]}}