Krajowa Rada Prokuratorów pochyla się nad Opiniami Komisji Weneckiej
31.10.2024
25 października 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów, któremu przewodniczyli Prokurator Generalny Adam Bodnar i Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk.
Krajowa Rada Prokuratorów przyjęła zmiany w swoim regulaminie. Wysłuchała także wystąpień Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prof. dr hab. Piotra Girdwoynia na temat wizji rozwoju KSSiP i jej bieżących problemach. Członkowie KRP z zadowoleniem przyjęli deklaracje Dyrektora KSSiP o podjęciu działań zmierzających do organizacji filii KSSiP, które obejmowałyby swoim zasięgiem potrzeby Polski Północno-Wschodniej i Północno-Zachodniej.
Krajowa Rada Prokuratorów wysłuchała także wystąpienia prokuratora Mirosława Iwanickiego, Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej, na temat współpracy międzynarodowej w zakresie ścigania przestępstw przeciwko ochronie środowiska, a także wystąpienia prokuratora Marka Woźniaka, Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego, na temat skali i przyczyn przewlekłości postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec prokuratorów. Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów wskazali, że kwestie przewlekłości i transparentności tych postępowań są szczególnie ważne dla prokuratorów, którzy są ich przedmiotem i że powinno się dążyć do jak najsprawniejszego ich prowadzenia celem szybkiego zakończenia.
Najważniejszymi punktami posiedzenia było omówienie projektu wytycznych Prokuratora Generalnego w sprawie czynności podejmowanych przez prokuratorów wobec stwierdzenia, że w składzie orzekającym wyznaczonym do rozpoznania sprawy bierze lub brał udział sędzia powołany do pełnienia urzędu w określonym sądzie, w tym w Sądzie Najwyższym, na podstawie wniosku Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 3) w świetle opinii Komisji Weneckiej dotyczącej europejskich standardów regulujących status sędziów, jak również opinii Komisji Weneckiej dotyczącej projektu ustawy rozdzielającej stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów dogłębnie pochylili się nad projektem przedmiotowych wytycznych i zaproponowali ich nowelizację zgodnie z wnioskami płynącymi z opinii Komisji Weneckiej. Jeśli chodzi o opinię tego organu odnoszącą się do projektu ustawy rozdzielającej stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, to członkowie Krajowej Rady Prokuratorów przyjęli jej treść z dużym zadowoleniem i uznali za zasadne wprowadzenie w projektowanej ustawie zmian sugerowanych przez Komisję.
Na zakończenie Prokurator Krajowy odniósł się do wystąpienia Pań Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Śremie oraz Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim z poprzedniego posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów. Oświadczył, że zwrócił się do Prokuratorów Regionalnych w Łodzi i Poznaniu o wyjaśnienie kwestii związanych z obowiązującymi w podległych im prokuraturach zasadami dyżurowania. Stwierdził na tej podstawie, że istnieją nieprawidłowości w realizacji jego wcześniejszego polecenia wydanego w tym zakresie i zapowiedział wydanie precyzyjnych wytycznych regulujących kwestie dyżurów, tak by doszło do realnego i jak najbardziej równego odciążenia prokuratur rejonowych.