W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym zaproponowała 4 kandydatów do państwowej komisji do spraw pedofilii

20.08.2024

Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym zgłosiła do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 4 kandydatów na członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.

Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym zaproponowała
4 kandydatów do państwowej komisji do spraw pedofilii

Działając na podstawie art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym na ręce Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przekazała pismo/wniosek z propozycją kandydatów Rady na członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.

Krajowa Rada Prokuratorów zaproponowała następujące osoby:

  1. Grażyna Stanek - prokurator b. Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku o bogatym doświadczeniu zawodowym i dużej wiedzy prawniczej. Wieloletni wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury z zakresu prawa karnego procesowego. Pracowała także w Departamencie Legislacyjno-Prawnym Ministerstwa Sprawiedliwości. Zajmowała się m. in. pracami nad ustawą z 29 lipca 2005 r. o  przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz pracami nad ustawą z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks Karny,  ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy  - Kodeks karny wykonawczy, ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw, zawierającej przepisy wzmacniające ochronę prawną małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym.

  2. dr Marty Flis-Świeczkowskej - radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a także absolwentka Studium z przeciwdziałania przemocy w rodzinie i studiów podyplomowych z zakresu psychotraumatologii Uniwersytetu Gdańskiego. Aktualnie jest koordynatorką zespołu interdyscyplinarnego oraz radcą prawnym w Centrum Pomocy Dzieciom w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku. Aktywnie angażuje się w ochronę praw dzieci. Jest m. in. przewodniczącą zespołu problemowego do spraw praw dziecka Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W codziennej pracy łączy doświadczenie wynikające ze współpracy z psychologami-terapeutami, psychiatrami w ramach koordynacji pracy zespołu interdyscyplinarnego z perspektywą psychotraumatologiczną oraz wiedzę prawniczą, głównie z zakresu prawa karnego procesowego, ze szczególnym uwzględnieniem małoletnich uczestników postępowania. Prowadzi szeroką aktywność na polu współpracy z organami ścigania, kuratorami sądowymi, ośrodkami pomocy społecznej, szpitalami, placówkami oświatowymi, dążąc do ulepszania procedur zorientowanych na wzmocnienie ochrony małoletnich. Prowadzi także działalność dydaktyczną, naukową i badawczą w dziedzinie pomocy dzieciom pokrzywdzonych przestępstwem.

  3. dr Dominika Czerniak - doktor nauk społecznych w dziedzinie nauki prawne o specjalności postepowanie karne. Adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Czerniak angażuje się w przedsięwzięcia edukacyjne dla dzieci z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, a także w postępowania dot. resocjalizacji nieletnich, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną i pomocą osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej. Jest autorką publikacji z zakresu ochrony praw człowieka w procesie karnym, konstytucyjnych gwarancji procesowych jednostki w procesie karnym, która koncentruje się w pracy naukowej na zagadnieniach z zakresu europejskich standardów prawa karnego i postępowania karnego.

  4. dr. Konrad Ciesiołkiewicz - psycholog, politolog i doktor nauk społecznych. Aktualnie wykładowca i pełnomocnik rektora Uczelni Korczaka. Od wielu lat angażuje się w pracę organizacji pozarządowych. Kieruje licznymi zespołami i projektami społecznymi w dziedzinie wychowania, edukacji, profilaktyki ogólnospołecznej. Współpracuje z fundacjami działającymi na rzecz praw i podmiotowości dziecka. Laureat Nagrody im. Janusza Korczaka w kategorii „Osoby publiczne” za wieloletnie działania na rzecz edukacji w duchu idei korczakowskich. Autor wielu opinii, analiz i komentarzy z zakresu spraw społecznych, edukacji, wychowania, dialogu społecznego i obywatelskiego. Uczestniczył także w pracach grup roboczych przy Ministerstwie Sprawiedliwości monitorujących „Krajowy plan przeciwdziałania wolności seksualnej i obyczajowości na szkodę małoletnich”.

Wszystkie zgłoszone kandydatury zostaną rozpatrzone przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisję do Spraw Dzieci i Młodzieży. Dwóch nowych członków komisji do spraw pedofilii wybiorą w drodze głosowania posłowie X kadencji Sejmu.

{"register":{"columns":[]}}