W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Likwidacja dwóch nielegalnych fabryk papierosów

04.08.2020

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji i mazowiecką Krajową Administracją Skarbową prowadzą śledztwo, którego przedmiotem jest nielegalna produkcja wyrobów tytoniowych.

Zatrzymania i zarzuty za nielegalną produkcję papierosów

W ostatnim czasie doszło do procesowej realizacji, w ramach której na terenie powiatu piaseczyńskiego zatrzymano 8 osób, w tym 2 obywateli Polski i 6 obywateli Ukrainy. Osoby te zostały zatrzymane w trakcie nielegalnej produkcji papierosów. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną  produkcją papierosów, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, a także bezprawnego wprowadzenia do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym oraz przestępstw karnoskarbowych. Na wniosek prokuratora wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Ustalenia śledztwa

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła działać od czerwca 2020 r. i w tym czasie mogła wyprodukować ponad 6 mln sztuk papierosów. Straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności grupy wyniosły ponad 6,7 mln zł. Nielegalnie wyprodukowane papierosy były najprawdopodobniej wprowadzane do obrotu na terenie Polski pod znakiem towarowym dwóch znanych zagranicznych marek tytoniowych. Zlikwidowana fabryka zorganizowana była w profesjonalny sposób mający zapewnić jak największą wydajność produkcyjną. Urządzenia wykorzystywane do produkcji papierosów posiadały własne źródło zasilania w postaci agregatu prądotwórczego i funkcjonowały niezależnie od dostaw energii elektrycznej. Ponadto w ramach fabryki zorganizowano również zaplecze socjalne dla obywateli Ukrainy, którzy zamieszkiwali na jej terenie. Zabezpieczona w toku czynności procesowych linia produkcyjna pozwalała na wytworzenie nawet do 1 mln papierosów dziennie. Ponadto w toku tych czynności zabezpieczono 1 mln nielegalnie wytworzonych papierosów, 1 tonę krajanki tytoniowej, a także innej przedmioty i urządzenia służące do nielegalnej produkcji tytoniu.

Drugą realizację policjanci z CBŚP przeprowadzili na terenie powiatu pułtuskiego.  W jednej z hal ujawniono nielegalną fabrykę papierosów. Zabezpieczono specjalistyczne maszyny służące do produkcji i pakowania papierosów, prawie 10 ton krajanki tytoniowej oraz szereg innych półproduktów służących do produkcji papierosów.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 13:38 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 02:57 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}