W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Likwidacja grupy przestępczej zajmującej się procederem nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią

14.01.2022

11 stycznia 2022 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży w Sławatyczach zatrzymali 9 osób w sprawie grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym organizowaniem przekraczania granicy państwowej z Białorusią.

komunikat 14.01

Jak ustalono, grupa przestępcza działała od września 2021 r. do stycznia 2022 r. na terenie woj. podlaskiego, a także w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach na terenie kraju. Grupa zajmowała się popełnianiem przestępstw polegających na nielegalnym organizowaniu przekraczania granicy państwowej z Białorusią obcokrajowcom nieposiadającym dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej.

Organizacja przestępczego procederu – podział ról

Na czele grupy stały dwie osoby. Jedna z nich była odpowiedzialna z organizację miejsca i czasu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski, a druga zajmowała się kwestiami finansowymi. Za pośrednictwem jednego z komunikatów internetowych werbowano jako kurierów osoby mieszkające na terenach przygranicznych z Białorusią, w Białymstoku i Warszawie. Następnie, osoby te swoimi samochodami przewoziły obcokrajowców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski z Białorusią, przez Polskę do Niemiec.

Kurierzy za swoje usługi otrzymywali wynagrodzenie, które było im wypłacane przez wyznaczone do tego osoby, zgodnie z podziałem ról przyjętym w grupie przestępczej. Ustalono, że osoba pełniąca funkcję kasjera w grupie, rozdysponowała na działalność przestępczą grupy łącznie kwotę 8,7 mln euro, w tym przekazała kurierom łącznie kwotę ponad 4,3 mln euro za przewóz obcokrajowców do Niemiec.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania wbrew przepisom ustawy nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią. Wobec 4 osób zatrzymanych, na wniosek prokuratury, sąd zastosował tymczasowe aresztowania na trzy miesiące. Wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i zakazu opuszczania kraju.

Zabezpieczono ponad 475 tys. euro w gotówce

Na poczet grożących kar i środków karnych prokuratura, na ujawnionej w toku przeszukania gotówce podejrzanych, dokonała zabezpieczenia majątkowego w łącznych kwotach ponad 475 tys. euro oraz 30 tys. dolarów amerykańskich.

Są to już kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej w sprawie. Podczas poprzedniej realizacji zatrzymano 7 osób, wobec których na wniosek prokuratora sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Dwie z tych osób, były odpowiedzialne w grupie za przekazywanie pieniędzy dla kurierów przewożących migrantów z terenów przygranicznych z Białorusią do Niemiec. 

Aktualnie, 11 podejrzanych pozostaje tymczasowo aresztowanych. Prokuratura prowadzi postępowanie przy udziale PSG w Sławatyczach. Przy rozpracowaniu grupy brał udział także Europol.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Prokuratura Krajowa

Dział Prasowy

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}