W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Likwidacja nielegalnej wytwórni papierosów

12.06.2020

W ostatnich dniach, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu 11 osób zostało zatrzymanych przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją oraz sprzedażą papierosów i suszu tytoniowego.

9 osób tymczasowo aresztowanych

 

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 9 zatrzymanych. Wobec pozostałych dwóch osób prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym tj. dozór Policji czy poręczenie majątkowe.

 

Zarzuty udziału w grupie przestępczej

Podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty popełnienia, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przestępstw karnoskarbowych oraz z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Jak wynika z ustaleń śledztwa podejrzani uczynili sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodów.

Za zarzucane przestępstwa grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

2 miliony podrobionych papierosów

Materiał dowodowy zgormadzony w śledztwie wskazuje, że przestępczy proceder trwał w okresie od stycznia 2020 roku do 3 czerwca 2020 roku. Swym zasięgiem obejmował kilka miejscowości położonych w województwie wielkopolskim. W jednej z nich działała nielegalna fabryka, w której wytworzono ponad 2 miliony podrobionych papierosów. Przechowywano tam także ponad 4 tony tytoniu krojonego, przeznaczonego do dalszego przerobienia i dystrybucji.

Skarb Państwa mógł stracić 6 milionów złotych

Podczas przeszukania pomieszczeń nielegalnej wytwórni zabezpieczono profesjonalną maszynę do produkcji papierosów, której wydajność to 2 tysiące sztuk na minutę. Poczynione w śledztwie ustalenia wskazują, że w wyniku przestępczych działań Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie co najmniej 6 milionów złotych.

Spawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (11)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 15:34 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:02 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}