W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List gończy za byłym prezesem RARS-u Michałem Kuczmierowskim

26.08.2024

Prokurator wydał dziś postanowienie o poszukiwaniu listem gończym Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

List gończy za byłym prezesem RARS-u Michałem Kuczmierowskim

List gończy został wydany w ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Uzyskane w toku śledztwa dowody pozwoliły na sporządzenie postanowienia o przedstawieniu Michałowi Kuczmierowskiemu zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.) oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 231 § 1 i 2 k.k.).

Zarzuty te nie zostały podejrzanemu ogłoszone, ponieważ miejsce jego pobytu było nieznane. Próba jego zatrzymania była nieskuteczna. Ponadto uzyskano materiał dowodowy uzasadniający podejrzenie, że podejrzany ukrywa się.

W związku z tym prokurator zawnioskował do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania. W dniu 22 sierpnia 2024 roku Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował ww. środek na 90 dni.

Zastosowanie tymczasowego aresztowania umożliwiło prokuratorowi wszczęcie poszukiwań Michała Kuczmierowskiego listem gończym (art. 279 k.p.k.). 

Poszukiwania realizuje Komenda Stołeczna Policji.

Po zatrzymaniu Michała Kuczmierowskiego prokurator ogłosi mu postanowienie o przedstawieniu zarzutów i przesłucha go w charakterze podejrzanego. W sytuacji, gdy prokurator uzna za konieczne dalsze stosowanie tymczasowego aresztowania, będzie musiał niezwłocznie zwrócić się do odpowiedniego sądu z wnioskiem o utrzymanie stosowania tego środka. 

Śledztwo w niniejszej sprawie wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. W dniu 12 kwietnia 2024 roku sprawa została przejęta do dalszego prowadzenia przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego, tj. czynu z art. 231 § 2 k.k.

Prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}