Łódzki pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko 12 członkom zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami
29.07.2022
Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 12 członkom zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców zarzucając im popełnienie przestępstw narkotykowych. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.
Zakres śledztwa
Śledztwo nadzorowane przez Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej dotyczy działającej od września 2020 do marca 2022 roku w Łodzi oraz na terenie woj. łódzkiego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem substancjami psychotropowymi w postaci kryształów 3 CMC. Członkowie grupy dokonywali również tzw. prania pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami.
Prokuratorskie zarzuty
Prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi zarzucił Dariuszowi S. i Tomaszowi S. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk natomiast pozostałym osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk. Ponadto prokurator zarzucił oskarżonym udział w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych w postaci 3-chlorometkatynonu (3 CMC) w ilości co najmniej 10 kg o wartości 260 tysięcy złotych, kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz udzielanie innym osobom substancji psychotropowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, kwalifikowane z art. 59 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kolejne zarzuty dotyczą prania Pieniędzy w kwocie co najmniej 163 tysięcy złotych, kwalifikowane z art. 299 § 1 kk. pieniądze pochodzące z handlu narkotykami oskarżeni lokowali m.in. w biżuterię oraz luksusowe samochody.
Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą nawet do 12 lat pozbawiania wolności.
Wobec sześciu osób na wniosek prokuratora stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
„Rodzinny interes”
Z ustaleń postępowania wynika, że kierownictwo grupy sprawowali bracia Dariusz i Tomasz S., którzy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców jednego z łódzkich klubów piłkarskich. Część członków grupy było pracownikami ochrony w łódzkich klubach, gdzie rozprowadzali substancje psychotropowe lub za określoną opłatą wyrażali zgodę na handel w klubie przez drobnych dilerów. Głównym dostawcą substancji psychotropowych w postaci 3CMC, dla grupy przestępczej, był Piotr B. ps. „Bronek”. Do pełniących najistotniejsze role w grupie przestępczej należeli członkowie rodziny Dariusza S. w tym Dawid S., który był bezpośrednim „przedstawicielem” kierownictwa grupy w prowadzonych wspólnie interesach przestępczych. Dawid S. był zatrudniony na stanowisku szefa ochrony w jednym z klubów na głównej ulicy w Łodzi. Malwina S. córka kierującego grupą Dariusza S., zajmowała się magazynowaniem oraz przygotowywaniem poszczególnych partii substancji psychotropowych do sprzedaży. Matka Dariusza i Tomasza S. - Krystyna S. przechowywała pieniądze uzyskane przez grupę, a nadto dokonywała zakupu kart telefonicznych i dokonywała ich rejestracji na inne osoby, tak zwane „słupy”.
Karty te były następnie używane przez członków grupy do kontaktów telefonicznych związanych z przestępczą działalnością.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa