W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łódzki pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko 12 członkom zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami

29.07.2022

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 12 członkom zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców zarzucając im popełnienie przestępstw narkotykowych. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

zdjęcie przedstawiające młotek sędziowski

Zakres śledztwa

Śledztwo nadzorowane przez Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej dotyczy działającej od września 2020 do marca 2022 roku w Łodzi oraz na terenie woj. łódzkiego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem substancjami psychotropowymi w postaci kryształów 3 CMC. Członkowie grupy dokonywali również tzw. prania pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi zarzucił Dariuszowi S. i Tomaszowi S. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk natomiast pozostałym osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk. Ponadto prokurator zarzucił oskarżonym udział w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych w postaci 3-chlorometkatynonu (3 CMC) w ilości co najmniej 10 kg o wartości 260 tysięcy złotych, kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz udzielanie innym osobom substancji psychotropowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, kwalifikowane z art. 59 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kolejne zarzuty dotyczą prania Pieniędzy w kwocie co najmniej 163 tysięcy złotych, kwalifikowane z art. 299 § 1 kk. pieniądze pochodzące z handlu narkotykami oskarżeni lokowali m.in. w biżuterię oraz luksusowe samochody. 

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą nawet do 12 lat pozbawiania wolności.

Wobec sześciu osób na wniosek prokuratora stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

„Rodzinny interes”

Z ustaleń postępowania wynika, że kierownictwo grupy sprawowali bracia Dariusz i Tomasz S., którzy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców jednego z łódzkich klubów piłkarskich. Część członków grupy było pracownikami ochrony w łódzkich klubach, gdzie rozprowadzali substancje psychotropowe lub za określoną opłatą wyrażali zgodę na handel w klubie przez drobnych dilerów. Głównym dostawcą substancji psychotropowych w postaci 3CMC, dla grupy przestępczej, był Piotr B. ps. „Bronek”. Do pełniących najistotniejsze role w grupie przestępczej należeli członkowie rodziny Dariusza S. w tym Dawid S., który był bezpośrednim „przedstawicielem” kierownictwa grupy w prowadzonych wspólnie interesach przestępczych. Dawid S. był zatrudniony na stanowisku szefa ochrony w jednym z klubów na głównej ulicy w Łodzi. Malwina S. córka kierującego grupą Dariusza S., zajmowała się magazynowaniem oraz przygotowywaniem poszczególnych partii substancji psychotropowych do sprzedaży. Matka Dariusza i Tomasza S. - Krystyna S. przechowywała pieniądze uzyskane przez grupę, a nadto dokonywała zakupu kart telefonicznych i dokonywała ich rejestracji na inne osoby, tak zwane „słupy”.
Karty te były następnie używane przez członków grupy do kontaktów telefonicznych związanych z przestępczą działalnością. 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}