Łódzki pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił kolejne zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej narkotykami
13.03.2024
Na polecenie prokuratora Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 6 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem znacznymi ilościami narkotyków. Zatrzymania miały miejsce na terenie woj. wielkopolskiego.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz obrotu znacznymi ilościami narkotyków głownie w postaci amfetaminy, marihuany oraz 3-CMC, potocznie zwanego kryształem, kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Ponadto u jednego z podejrzanych, zatrzymanych w Koninie policjanci zabezpieczyli około 4 kg kokainy o czarnorynkowej wartości miliona złotych oraz przedmioty służące do porcjowania narkotyków.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 4 osób. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Wobec 2 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.
Działali na terenie Wielkopolski
Śledztwo nadzorowane przez Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi w ramach jednego z wątków dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków, głównie marihuany, kokainy, amfetaminy, 3-CMC i 4-CMC. Z ustaleń postępowania wynika, że członkowie grupy działali co najmniej od 2020 roku na terenie Wielkopolski, m.in. w Koninie, Słupcy, Poznaniu i innych miejscowościach.
Pierwsze czynności w śledztwa, na terenie Konina, miały miejsce w maju 2022 roku, kiedy to zatrzymano 7 podejrzanych i zabezpieczono narkotyki w postaci amfetaminy i marihuany. W wyniku dalszych czynności ustalono, że jeden z członków grupy wytwarzał amfetaminę i sprzedawał narkotyki na terenie Konina. W toku postępowania ustalano, że część marihuany pochodziło z przemytu. Jednym z wątków tego śledztwa było też przestępstwo korupcyjne powoływania się na wpływy w instytucji publicznej oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariusza publicznego zatrudnionego w jednostce samorządowej. Urzędnik przekraczał swoje uprawnienia poprzez przekazywanie informacji służbowych członkom grupy przestępczej.
Dotychczas prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi
przedstawił zarzuty łącznie 94 podejrzanym w tym udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych. Wobec ponad 50 osób prokurator skierował akty oskarżenia do sądu.
Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani wprowadzili do obrotu co najmniej 300 kg narkotyków. Na wniosek prokuratora wobec ponad 40 osób w różnym czasie stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowych aresztowań.
Obecnie śledztwem objętych jest nadal 39 osób, a 12 z nich jest tymczasowo aresztowanych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa