Lubelski pion PZ PK przedstawił zarzuty członkom międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej za wypranie 6 milionów złotych pochodzących z przestępstw phisningowych
24.03.2023
Na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 5 osób w śledztwie dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. Czynności były przeprowadzane na terenie województwa lubelskiego. Na wniosek prokuratora dwóch z zatrzymanych mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych. W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zabezpieczono sprzęt elektroniczny w tym komputery, telefony komórkowe oraz nośniki pamięci.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw phisingowych kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował wnioski o zastosowanie wobec dwóch z zatrzymanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie w pełni podzielił stanowisko oraz argumentację prokuratora i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec trzech podejrzanych prokurator zastosował dozory Policji oraz zakazy opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w kwocie 10 tysięcy złotych. Dotychczas w sprawie zarzuty usłyszało 8 osób w tym wobec 5 na wniosek prokuratora stosowane jest tymczasowe aresztowanie.
Prali pieniądze z phisingu
Śledztwo nadzorowane przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie dotyczy międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było ukrywanie rzeczywistego pochodzenia środków finansowych uzyskanych z oszustw dokonanych na szkodę firm z terenu Włoch, Holandii, Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Peru oraz Argentyny. W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa wyprała pieniądze pochodzące z oszustw o łącznej wartości ponad 6 mln złotych. Oszustwa polegały na rozsyłaniu do firm fałszywych informacji o rzekomej zmianie numeru rachunku bankowego pokrzywdzonego podmiotu. Sprawcy podawali numer rachunku, który był założony przez jedną z zatrzymanych osób. Podczas oszustw przestępcy wykorzystywali metody socjotechniczne oraz phishing. W toku śledztwa udało się odzyskać pieniądze o równowartości ponad 2,5 miliona złotych.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa