W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Małopolski pion PZ PK doprowadził do skazania Roberta J. za zabójstwo studentki religioznawstwa z Krakowa

14.09.2022

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie doprowadził do skazania przez Sąd Okręgowy w Krakowie Roberta J. oskarżonego o popełnienie zbrodni zabójstwa 23-letniej studentki religioznawstwa z Krakowa. Do zdarzenia doszło pomiędzy 12 listopada 1998 roku, a 6 stycznia 1999 roku.

grafika paragrafu

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator oskarżył Roberta J. o pozbawienie wolności i przetrzymywanie ze szczególnym udręczeniem, zabójstwo, a następnie znieważenie zwłok 23-letniej studentki religioznawstwa z Krakowa kwalifikowane z art. 148 par. 1 kodeksu karnego, art. 189 par. 2 kk, art. 262 par. 1 kk.

Sąd Okręgowy w Krakowie skazał Roberta J. na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Ustalenia postępowania

W toku śledztwa prokurator ustalił, że do zabójstwa studentki z Krakowa doszło pomiędzy 12 listopada 1998 roku, a 6 stycznia 1999 roku. Jej niektóre szczątki w postaci skóry tułowia, nogi i innych części ciała ujawniono w Wiśle w dniach 7 i 14 stycznia 1999 roku. Stosując przemoc fizyczną, oskarżony pozbawił pokrzywdzoną wolności, zatrzymując ją i przetrzymując wbrew jej woli w zamkniętym pomieszczeniu, utrzymując ją w tym czasie w stanie bezbronności poprzez podawanie jej określonych związków chemicznych. W czasie uwięzienia Robert J., zanim dokonał zabójstwa pokrzywdzonej,  torturował ją , maltretował  i męczył fizycznie i psychicznie. Zadał jej szereg ciosów w postaci kopnięć, bił narzędziem twardym, tępym i tępokrawędzistym oraz ostrokrawędzistym jakim jest np. nóż, a także oskórował swoją ofiarę. Te niezwykle brutalne działania sprawcy doprowadziły do śmierci pokrzywdzonej 23-letniej studentki religioznawstwa z Krakowa. Sprawca działał w wyniku motywacji patologicznej o podłożu seksualnym, w celu zaspokojenia swojego patologicznego popędu seksualnego, a także w celu pozbawienia życia ofiary ze szczególnym okrucieństwem.      

Przeprowadzono żmudne czynności śledcze

Skierowanie aktu oskarżenia przeciwko Robertowi J. po ponad 20 latach od tego niezwykle brutalnego zabójstwa było możliwe dzięki wręcz tytanicznej pracy i ogromnemu zaangażowaniu prokuratorów, funkcjonariuszy Policji oraz licznych biegłych powołanych w sprawie. Musieli oni zmierzyć się z działaniem przestępczym sprawcy bez precedensu zarówno w polskiej jak i światowej kryminalistyce. Fakt oskórowania ofiary, tak szokujący dla naszych wzorów kulturowych, wywoływał nieustanne zainteresowanie postępami śledztwa zarówno mediów jak i opinii publicznej.

W toku śledztwa powoływano najwybitniejszych polskich i zagranicznych biegłych różnych specjalności m.in. z zakresu medycyny sądowej, psychiatrii, psychologii, mechanoskopii, fizykochemii, daktyloskopii, biologii, chemii, genetyki, informatyki. Przeprowadzono również badania wariograficzne. Badania te wykazały, że oskarżony posiada bardzo szeroka wiedzę i związek z pozbawieniem wolności, torturowaniem oraz zabójstwem pokrzywdzonej.

Szereg czynności dowodowych

Korzystano również z najnowszych technik śledczych i zdobyczy nauki, które pozwoliły na odtworzenie sposobu działania sprawcy i wykrycie szeregu istotnych z punktu widzenia dowodowego okoliczności zabójstwa Katarzyny Z. Wśród tych instytucji były m.in. Laboratorium Ekspertyz 3D Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Po raz pierwszy w Polsce odtworzono sposób działania sprawcy zabójstwa Katarzyny Z. w oparciu o dane biometryczne ofiary i ślady działania sprawcy na niektórych tkankach ofiary, sporządzając trójwymiarowy obraz przebiegu zabójstwa.

Istotne dowodowo były również ustalenia poczynione przez Katedrę Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przy użyciu najnowszych metod badawczych wykryto związki chemiczne, jakie były podawane Katarzynie Z. W toku postępowania prokurator ustalił, że oskarżony miał łatwy dostęp do tych samych związków chemicznych jakie ujawniono w ciele pokrzywdzonej natomiast w jego mieszkaniu ujawniono substancje chemiczne znajdujące się na szczątkach zwłok pokrzywdzonej.

 

O sprawie pisaliśmy:

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/sprawca-zabojstwa-studentki-religioznawstwa-z-krakowa-zostal-zatrzymany.html#.WddMRuQUnVg

https://pk.gov.pl/wydzialy-zamiejscowe-pk/aktualnosci-z-wydzialow-pzik/prokuratura-wnioskuje-o-areszt-dla-sprawcy-zabojstwa-studentki-religioznawstwa-z-krakowa/

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}