W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Małopolski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty za wystawnie fałszywych certyfikatów szczepień przeciwko Covid – 19

21.02.2024

Na polecenie Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dokonali zatrzymania 3 osób zamieszanych w proceder handlu i posługiwania się certyfikatami poświadczającymi nieprawdę co do faktycznego zaszczepienia się przeciwko COVID – 19. Zatrzymani to m.in. właściciel przychodni i osoba mająca dokonywać szczepień.

toga prokuratorska

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zatrzymanym łącznie 11 zarzutów, w tym dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk, przyjmowania korzyści majątkowych w wysokości ponad 300 tysięcy złotych w zamian za zachowania stanowiące naruszenia prawa kwalifikowane z art. 228 § 1 i 3 kk, poświadczania nieprawdy w dokumentach kwalifikowane z art. 271 § 1 i 3 kk, wyłudzeń w wysokości ponad 100 tysięcy złotych na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia kwalifikowane z art. 286 § 1 kk.

Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponad 1000 osób uzyskało fałszywe „paszporty covidowe”

W toku śledztwa prokurator ustalił, że osobami biorącymi udział w przestępczym procederze byli zarówno właściciel jak i pracownicy jednej z przychodni, którzy posiadali uprawnienia do rejestrowania i kwalifikowania osób do szczepienia oraz do wprowadzania do systemu e – zdrowie danych zaszczepionych osób, co wiązało się z wystawieniem tzw. paszportu covidowego. W toku śledztwa prokurator ustalił, że łącznie do systemu dokonano wpisu poświadczającego nieprawdę co do faktycznego zaszczepienia się przeciwko chorobie COVID – 19 wobec ponad 1000 osób.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach 150, 75 i 10 tysięcy złotych, dozór policji, zakaz opuszczania kraju, a wobec dwojga zatrzymanych nakaz powstrzymywania się od pracy w placówkach ochrony zdrowia.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}