Mazowiecki pion PZ PK doprowadził do prawomocnego skazania byłego posła na Sejm RP za powoływanie się na wpływy
06.06.2023
Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie doprowadził do prawomocnego skazania Zbigniewa R. byłego posła na Sejm RP na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności za powoływanie się na wpływy. Wyrok w tej sprawie wydał Sąd Okręgowy w Warszawie, który nieznacznie zmienił wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli w Warszawie, który w I instancji skazał oskarżonego. Mazowiecki pion PZ PK prowadził śledztwo wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.
W latach 2011 – 2014 powoływał się na wpływy
Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżył Zbigniewa R. o powoływanie się w okresie od 2011 roku do 2014 roku na wpływy i utwierdzanie Mariana D. w przekonaniu o istnieniu takich wpływów w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. W zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice Zbigniew R. podjął się pośrednictwa w załatwieniu spraw, z którymi zwrócił się do niego Marian D. Do powoływania się na wpływy dochodziło w okresie od połowy 2011 roku do lipca 2014 roku w Rzeszowie, Leżajsku i Warszawie. Marian D. zwrócił się do Zbigniewa R. o załatwienie korzystnej dla jednej ze spółek decyzji Dyrektora Lasów Państwowych w Krośnie w przedmiocie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości tej spółki z nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa będącymi w zarządzie Lasów Państwowych. Kolejna spraw dotyczyła nominacji na urząd sędziego dla Klaudii D. i jej delegacji do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ponadto Zbigniew R. podjął się załatwienia kredytu w wysokości 70 milionów złotych dla jednej ze spółek.
Przyjął gotówkę i alkohol
Prokurator ustalił w toku śledztwa, że Zbigniew R. przyjmował od Mariana D. korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w gotówce w kwotach od 10 do 15 tysięcy złotych, które były przekazywane systematycznie co miesiąc w okresie od co najmniej połowy 2011 r. do połowy 2012 r. Łączna kwota tych korzyści wynosiła nie mniej niż 120 tysięcy złotych. Ponadto Zbigniew R. otrzymał alkohol o łącznej wartości prawie 3500 złotych w tym 24 butelki whisky, 6 butelek koniaku, 12 butelek brandy i 9 butelek wódki oraz paliwo, które tankował na jednej ze stacji na koszt Marianna D.
Wyrok skazujący
Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok skazujący Sądu I instancji który uznał Zbigniewa R., za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu z art. 230 §1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk. Sąd Okręgowy w Warszawie nieznacznie zmienił wyrok w zakresie orzeczonej wobec Zbigniewa R. kary na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności. W pozostałym zakresie utrzymał w mocy orzeczoną grzywnę w wysokości 300 stawek po 100 złotych oraz przepadek korzyści majątkowej w wysokości 120 tysięcy złotych i przepadku równowartości alkoholu w wysokości prawie 3500 złotych. Sąd obciążył oskarżonego kosztami postępowania.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa