Mazowiecki pion PZ PK przedstawił kolejne zarzuty członkom „grupy siedleckiej”
15.12.2022
Na polecenie prokuratora z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie 6 grudnia 2022 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w Warszawie zatrzymali 3 kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Siedlec, Warszawy, Konstancina-Jeziorna i innych miejscowości.
Odpowiedzą za handel 70 kg narkotyków
Po doprowadzeniu zatrzymanych do siedziby Mazowieckich PZ prokurator ogłosił im zarzuty. Mateusz B., Dawid N. i Jakub Sz. odpowiedzą za udział w obrocie prawie 70 kg narkotyków w postaci amfetaminy, mefedronu, klefedronu i marihuany. Dodatkowo Dawidowi N. zarzucono wytworzenie 8 kg amfetaminy. Po uzyskaniu opinii biegłych z zakresu badań chemicznych zarzuty ogłoszone podejrzanym mogą zostać rozszerzone. Na skutek przeprowadzonych przeszukań ujawniono i zabezpieczono środki i substancje, co do których wstępne badania wykazały, że są one marihuaną i amfetaminą.
W miejscach zamieszkania podejrzanych ujawniono również ponad 30 tysięcy złotych, sztabkę złota, a także złotą biżuterię. Pieniądze i kosztowności zostały zabezpieczone przez prokuratora na poczet grożących podejrzanym kar, przepadków, środków kompensacyjnych i kosztów sądowych.
Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował wszystkich podejrzanych na 3 miesiące.
Szefowie grupy wśród podejrzanych
To kolejne zatrzymanie w śledztwie Mazowieckich PZ, które dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Siedlec, Warszawy, Konstancina-Jeziorna i innych miejscowości. Ustalono, że członkowie tej grupy zajmowali się wytwarzaniem znacznych ilości substancji psychotropowych oraz handlem narkotykami. Założył ją, a następnie kierował ustalony podejrzany, który początkowo za pośrednictwem podległych mu kurierów przewoził do Siedlec znaczne ilości narkotyków, które nabywał od swoich dostawców z terenu województwa mazowieckiego i łódzkiego.
W późniejszym okresie funkcjonowania grupy, kiedy pojawił się problem z dostępnością i zakupem narkotyków na rynku, szef grupy podjął decyzję, że wraz z podległymi mu członkami grupy sami będą produkowali narkotyki, które później będą wprowadzane do obrotu. Miało to zapewnić stały dostęp do narkotyków, bez konieczności uzależniania się w tym zakresie od osób, które je dostarczały, a także zwiększyć zyski z tej przestępczej działalności prowadzonej przez grupę. W tym celu nawiązał on kontakt i współpracę z ustalonymi osobami, które sprzedawały mu substancje potrzebne do produkcji narkotyków, a także przekazały mu przepis ich produkcji.
Sprawa jest rozwojowa
Dotychczas w toku śledztwa prokuratorskie zarzuty usłyszało ponad 30 osób, w tym kierujący grupą Tomasz D., ustalony podejrzany kierujący jej odłamem z terenu województwa mazowieckiego i łódzkiego, a także najważniejsi producenci narkotyków i kurierzy.
Śledztwo jest w toku i ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania i zarzuty.
Postępowanie prowadzone jest wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej CBŚP Zarząd w Warszawie oraz funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa