Mocne uderzenie Dolnośląskiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze od klientów nocnych klubów go-go
31.05.2022
Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu (27-29.05.2022 roku) ponad 500 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego, zatrzymało 22 osób w miejscowościach na terenie całej Polski.
Zatrzymania zostały przeprowadzone w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej rozbojów i oszustw na szkodę klientów sieci nocnych klubów „go-go”. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora 19 osób trafiło do aresztu.
Prokurator polecił przeprowadzenie przeszukań ponad 100 lokali
Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przeprowadzono przeszukania w 24 – ech klubach „go -go” wchodzących w skład sieci uprzednio funkcjonujących pod nazwą „Cocomo”. Ponadto przeprowadzono przeszukania w siedzibach ponad 100 podmiotów gospodarczych zarządzających klubami, w tym w centrali całej sieci, w której funkcjonowało ogromne centrum monitoringu zlokalizowane w Krakowie. To stamtąd kierowano i nadzorowano pracą wszystkich klubów, dokonywano zakupów, rekrutowano oraz szkolono nowych pracowników. Tam też znajdowały się były serwery monitoringu nagrywające obraz z klubów z różnych miast. Funkcjonariusze zabezpieczyli 8 serwerów, sprzęt informatyczny oraz ponad 4 tysiące dysków z monitoringiem. W wyniku czynności zabezpieczono również dokumentację księgową.
W toku czynności na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono pieniądze w różnych walutach o równowartości ponad 728 tysięcy złotych, 3 samochody warte około 450 tysięcy złotych, 3 luksusowe zegarki i złotą biżuterię. Wartości zabezpieczonego mienia szacowna jest na kwotę ponad 1,2 miliona złotych.
W toku postępowania prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie do 2014 do 2020 roku we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Rzeszowie i innych miastach.
Doprowadzali klientów do nieprzytomności
Klienci lokali należących do sieci byli doprowadzani przez personel klubów do stanu nieprzytomności za pomocą specjalnie spreparowanych mieszanek alkoholi oraz innych środków psychoaktywnych. Członkowie grupy wprowadzali także w błąd, wyzyskiwali błąd lub niezdolność do należytego podejmowania decyzji klientów nocnych klubów go-go i doprowadzali ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem różnymi oszukańczymi sposobami, np. wbijając na terminalach płatniczych wyższe kwoty usług i towarów lub fałszywie informując, że transakcja się powiodła i ponownie pobierając środki z karty klienta. Jednocześnie zatrzymani wykonywali czynności zmierzające do udaremnienia i utrudniania pochodzenia uzyskanych nielegalnie środków finansowych.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk, rozbojów kwalifikowanych z art. 280 § 1 kk oraz oszustw w tym co do mienia znacznej wartości kwalifikowane z ar. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk. część z zatrzymanych usłyszała zarzuty prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 kk oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował 19 wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Dotychczas Sąd rozpoznał i uwzględnił 18 wniosków i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 3 osób zastosowano środki o charakterze nieizolacyjnym przede wszystkim z uwagi na sytuację rodzinną i zdrowotną, ale także zaprezentowaną postawę w trakcie wykonywanych czynności procesowych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Materiały
Mocne uderzenie Dolnośląskiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze od klientów nocnych klubów go-govideo_480p_NET_(6).mp4 44.50MB