Mocne uderzenie Małopolskiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą pseudokibiców, której prokurator skonfiskował majątek o wartości 10 milionów złotych
17.11.2023
Na polecenie Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 12 osób. Kolejne 4 osoby zostały doprowadzone z aresztów śledczych. Czynności zostały przeprowadzone na terenie województwa małopolskiego, głównie w Krakowie oraz w województwie wielkopolskim. W ich trakcie przeszukano ponad 20 mieszkań, domów, pomieszczeń gospodarczych i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych oraz ich samochody. W czynnościach brało udział ponad 100 funkcjonariuszy CBŚP oraz innych służb.
Prokuratorskie zarzuty
Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk Pozostałe zarzuty dotyczyły wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk, jak również popełnienia czynów o charakterze korupcyjnym kwalifikowane z art. 230 kk.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.
Prokurator ustalił, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzili do obrotu prawie tonę marihuany oraz ponad 5 kilogramów kokainy o wartości ponad 12 milionów złotych. Łącznie cała grupa wprowadziła do obrotu 5 ton marihuany i 17 kilogramów kokainy. Pieniądze z handlu narkotykami były przez podejrzanych inwestowane głównie w nieruchomości, ale także „prane” m.in. przez udzielanie fikcyjnych pożyczek.
Na wniosek prokuratora 7 podejrzanych trafiło do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę na wniosek prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie sąd zastosował wobec 7 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec 4 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.
Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 873 tysięcy złotych w walucie polskiej
i obcej. Prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniach majątkowych na nieruchomościach należących do podejrzanych o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych.
Przemyt narkotyków z Holandii i Hiszpanii
W śledztwie Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dotyczącym środowiska małopolskich pseudokibiców zatrzymano już 105 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 330 zarzutów. Wobec 81 podejrzanych na wniosek prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednym z wątków tej sprawy jest śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością narkotykową, a także „praniem” pieniędzy uzyskanych z tych przestępstw. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy współpracowali z pseudokibicami krakowskich, pomorskich i poznańskich klubów sportowych.
Grupa przestępcza działała w latach 2008-2021, a jej członkowie organizowali transporty kokainy i marihuany z Hiszpanii i Holandii do Polski. Przemycone narkotyki były następnie wprowadzane do obrotu na terenie województwa małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Narkotyki przemycane były zarówno pojazdami wyposażonymi w specjalne skrytki, jak i ukryte w legalnym ładunku przewożonym przez firmy transportowe.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Materiały
Mocne uderzenie Małopolskiego pionu PZ PK w zorganizowaną grupę przestępczą pseudokibiców, której prokurator skonfiskował majątek o wartości 10 milionów złotych2023_10_18_Kraków_kibice_narkotyki_480p.mp4 75.45MB