Na polecenie prokuratora Śląskiego pionu PZ PK zatrzymano dwie kolejne osoby za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych
29.04.2022
Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie kolejne osoby w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy. Zatrzymani to przedsiębiorcy zamieszkali w woj. mazowieckim i zachodniopomorskim. W toku czynności przeprowadzono przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych celem zabezpieczenia dowodów oraz środków finansowych.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty płatnej protekcji kwalifikowane z art. 230 § 1 kk. W toku postepowania ustalono że podejrzani powoływali się na wpływy w instytucjach publicznych tj. w urzędzie miasta i w sądzie rejonowym. W zamian za korzyść majątkową w wysokości 100 tysięcy złotych podjęli się bezprawnego załatwienia spraw w postaci zwolnienia z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości oraz wydzierżawieniu przez syndyka zakładu produkcyjnego spółdzielni cukierniczej znajdującej się w stanie upadłości.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 10 do 20 tysięcy złotych, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.
Powoływali się na wpływy w instytucjach państwowych
Śledztwo obejmuje swoim zakresem działalność zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw o charakterze korupcyjnym. Czyny te polegały na powoływaniu się w latach 2019 – 2020 w Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju, na wpływy w instytucjach państwowych i w krajowych jednostkach organizacyjnych dysponujących środkami publicznymi. Członkowie grupy podejmowali się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe.
Z ustaleń śledztwa wynika, że tylko w 2020 roku członkowie grupy przyjęli korzyści majątkowe w kwocie ponad 4 milionów złotych w zamian za podjęcie się załatwienia spraw w organach ścigania, ministerstwach, urzędach centralnych, sądach, organach celno – skarbowych oraz w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.
Aktualnie w sprawie występuje 26 osób podejrzanych o kilkadziesiąt zarzutów w tym płatnej protekcji, nielegalnego posiadania broni, handlu narkotykami i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec 15 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa