W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na wniosek prokuratora Podkarpackiego pionu PZ PK do aresztu trafili prezes i wiceprezes banku za wyrządzenie szkody w łącznej wysokości 55 milionów złotych

07.02.2023

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 1 lutego 2023 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali 6 osób w śledztwie dotyczącym wyrządzenia Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody w wielkich rozmiarach.

Na wniosek prokuratora Podkarpackiego pionu PZ PK do aresztu trafili prezes i wiceprezes banku za wyrządzenie szkody w łącznej wysokości 55 milionów złotych

Zatrzymano prezesa i wiceprezesa banku

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zatrzymano byłych pracowników upadłego Banku Spółdzielczego w Grębowie, w tym:

-        Janinę K. - prezesa zarządu,

-        Genowefę K. - wiceprezesa zarządu, główną księgową,

-        Teresę R. - członka zarządu, starszego inspektora ekonomicznego,

-        Danutę R. – specjalistę ds. samorządowych i obsługi oszczędności, audytora wewnętrznego,

-        Bożenę S. – starszego inspektora ds. oszczędności i depozytów, członka rady nadzorczej,

-        Krzysztofa K. (syn Janiny K.) – referenta ds. kredytów.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił Janinie K. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 § 3 kk. Pozostałym 5 zatrzymanym osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk. Wszystkim podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące wyrządzenie Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach kwalifikowane z art. 296 § 3 kk, a także przywłaszczenie powierzonego mienia w znacznych rozmiarach kwalifikowane z art. 284 § 2 kk w zw. z art. 294 § 1 kk. Ponadto Janinie K., Genowefie K. oraz Krzysztofowi K. prokurator zarzucił popełnienie dwóch oszustw na szkodę innych banków.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, grożąca podejrzanym surową karę prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych. Sąd Rejonowy w Rzeszowie w pełni podzielił stanowisko oraz argumentację prokuratora i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec wszystkich podejrzanych.

19 milionów szkody banku i 25 milionów na szkodę klientów

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa przez prokuratora wynika, że sprawcy działali w okresie od 2004 do 2019 roku na terenie woj. podkarpackiego w szczególności w miejscowości Grębów pow. tarnobrzeski. Poprzez nadużycie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków wyrządzili Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości ponad 19 milionów złotych, a także dokonali przywłaszczenia powierzonego pracownikom Banku Spółdzielczego w Grębowie mienia w postaci środków pieniężnych zdeponowanych przez kilkudziesięciu klientów Banku na lokatach pieniężnych w znacznych rozmiarach w łącznej wysokości ponad 25 milionów złotych.

Oszukali dwa banki na 10 milionów złotych

Ponadto prokurator ustalił, że w czerwcu 2019 roku podejrzani Janina K. (prezes zarządu), Genowefa K. (wiceprezes zarządu, główny księgowy) oraz Krzysztof K. (syn Janiny K., referent ds. kredytów) wyłudzili z dwóch Banków łącznie 10 milionów złotych.

Cele działania grupy

W toku postępowania prokurator ustalił, że celem działania rozpracowanej grupy przestępczej było popełnianie przestępstw polegających w szczególności na udzieleniu kredytów z naruszeniem procedur banku, przywłaszczaniu środków pieniężnych zdeponowanych przez klientów na lokatach pieniężnych i inwestowaniu tych środków na rachunkach maklerskich poprzez:

-        podrabianie dokumentów bankowych,

-        poświadczanie nieprawdy w dokumentach,

-        zakładanie rachunków bankowych na osoby fikcyjne i nieżyjące,

-        dokonywanie przelewu środków pieniężnych pomiędzy założonymi na osoby fikcyjne i nieżyjące rachunkami oraz dokonywanie z tych rachunków wypłat gotówkowych,

-        udzielanie (dla siebie – Janina K. oraz osób jej najbliższych) kredytów z naruszeniem procedur, bez sprawdzenia zdolności kredytowych, bez akceptacji członków rady nadzorczej oraz bez właściwego ich zabezpieczenia, jak też z zaniżonym oprocentowaniem odsetek.

KNF zawiesił działalność banku, a Sąd ogłosił jego upadłość

Z dniem 12 lipca 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Rzeszowie V Wydziału Gospodarczego Sekcji ds. Restrukturyzacyjnych i Upadłościowych, z dnia 3 września 2019 roku ogłoszona została upadłość Banku Spółdzielczego w Grębowie.

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych w postaci pieniędzy, samochodów i biżuteria. Ponadto prokurator prowadzi dalsze czynności mające na celu zabezpieczenie majątkowe mienia podejrzanych ustalonego w wyniku śledztwa finansowego.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}