Na wniosek Śląskiego pionu PZ PK do aresztu trafił kolejny pracownik Spółki Restrukturyzacji Kopalń podejrzany o przyjęcie łapówki
27.12.2021
Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejnego pracownika Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który usłyszał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych. Na wniosek prokuratora wobec podejrzanej zastosowano tymczasowe aresztowanie.
Prokuratorskie zarzuty
Zatrzymana została doprowadzona do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie prokurator przedstawił jej zarzut popełnienia 11 przestępstw korupcyjnych polegających na przyjęciu korzyści majątkowych
w łącznej kwocie ponad 180.000 złotych w zamian za nadużycie uprawnień
i niedopełnienie obowiązków w związku z pełnioną funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego, kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz art. 228 § 4 kk i art. 296a § 1 kk.
Czyny zarzucane podejrzanej zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Trafiła do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanej tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Zatrzymany na „gorącym uczynku”
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA Kopalni Węgla Kamiennego „Centrum” Oddział w Bytomiu. Na początku grudnia doszło do pierwszego zatrzymania w tej sprawie wówczas funkcjonariusze CBA zatrzymali „na gorącym uczynku” Dariusza K. inspektora nadzoru inwestorskiego za przyjęcia łapówki w wysokości 30 tysięcy złotych. Mężczyzna przyjął pieniądze w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień inspektorskich i niedopełnienie ciążących na nim obowiązków mogących wyrządzić szkodę majątkową w spółce SRK SA. Dariusz K. miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowalnymi. Łapówkę przyjął od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla spółki SRK SA. Przedstawione dotychczas podejrzanym zarzuty dotyczą przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości ponad 180 tysięcy złotych.
Apel prokuratury
Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.
W związku z powyższym Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Dariuszowi K. lub innym osobom pionu nadzoru inwestorskiego SRK S.A., aby w celu skorzystania z dobrodziejstwa art. 229 § 6 kk, zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa