W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na wniosek Śląskiego pionu PZ PK zatrzymano kolejnych 7 osób w śledztwie dotyczącym korupcji wśród pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń

16.03.2022

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali kolejnych zatrzymań w śledztwie dotyczącym korupcji wśród pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zarzuty wręczania korzyści majątkowych usłyszało kolejnych siedem osób, reprezentujących podmioty wykonujące prace na terenie KWK „Centrum” w Bytomiu.

toga prokuratorska

Prokuratorskie zarzuty

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty związane z popełnieniem przestępstw korupcyjnych polegających na wręczaniu korzyści majątkowych w zamian za nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z pełnioną funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego, kwalifikowane z art. 229 § 1 kk i art. 296a § 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Po przeprowadzonych czynnościach wobec podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczeń majątkowych w wysokości do 50 tysięcy złotych.

Zatrzymany na „gorącym uczynku”

Zatrzymań dokonano w ramach prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA Kopalni Węgla Kamiennego „Centrum” Oddział w Bytomiu. Na początku grudnia doszło do pierwszego zatrzymania w tej sprawie wówczas funkcjonariusze CBA zatrzymali „na gorącym uczynku” Dariusza K. inspektora nadzoru inwestorskiego za przyjęcia łapówki w wysokości 30 tysięcy złotych. Mężczyzna przyjął pieniądze w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień inspektorskich i niedopełnienie ciążących na nim obowiązków mogących wyrządzić szkodę majątkową w spółce SRK SA. Dariusz K. miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowalnymi. Łapówkę przyjął od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla spółki SRK SA. W toku dalej prowadzonego śledztwa zarzuty popełnienia przestępstw korupcyjnych ogłoszono kolejnemu pracownikowi SRK. Przedstawione dotychczas podejrzanym zarzuty dotyczą korzyści majątkowych w łącznej wysokości ponad 180 tysięcy złotych.

Apel prokuratury

Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.

W związku z powyższym Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej pracownikom Spółki Restrukturyzacji Kopalń, aby w celu skorzystania z dobrodziejstwa art. 229 § 6 kk, zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}