W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada Kierownictwa Prokuratury

25.05.2024

W dniach 23-24 maja 2024 r. odbyła się narada Prokuratora Generalnego Adama Bodnara i Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka z prokuratorami regionalnymi, okręgowymi, naczelnikami wydziałów zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz dyrektorami departamentów i biur Prokuratury Krajowej.

Narada Kierownictwa Prokuratury

To pierwsze takie spotkanie Adama Bodnara z kierownictwem prokuratury od momentu powołania na stanowisko Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego w rządzie Donalda Tuska. 

Przedmiotem narady była ocena pracy prokuratury w 2023 r., również w wymiarze statystycznym oraz wymiana informacji i stanowisk na temat  problemów występujących w związku z realizacją ustawowych zadań. 

Otwierając naradę, Adam Bodnar podkreślił w swoim wstąpieniu, że głównym celem podejmowanych przez niego działań jest odzyskanie niezależności przez prokuraturę i prokuratorów, podnoszenie profesjonalizmu, zapewnienie jak najlepszych warunków do wykonywania zadań przez prokuratorów i pracowników prokuratury oraz  godziwych warunków płacowych pracowników prokuratury, a także odbudowanie zaufania społecznego.

Wspomniał o toczących się w Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów Powszechnych i Prokuratury pracach nad projektem ustawy o rozdziale funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Adam Bodnar zaznaczył, iż jest zwolennikiem wzmocnienia instytucjonalnego Prokuratora Generalnego, co może być osiągnięte poprzez przyjęcie modelu jego wyboru analogicznego do modelu wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak zauważył polska prokuratura staje przed nowymi wyzwaniami związanymi z przystąpieniem do Prokuratury Europejskie,j co wymaga zmian legislacyjnych, ale przede wszystkim zmian w procesie kształcenia przyszłych adeptów zawodu prokuratora, a także kształcenia ustawicznego w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Adam Bodnar przedstawił informację o planach dotyczących utworzenia struktury Prokuratury Europejskiej w Polsce, odniósł się również do zasad współpracy pomiędzy polską prokuraturą a Prokuraturą Europejską.

Prokurator Generalny zwrócił uwagę na poziom wynagrodzeń pracowników prokuratury, co stanowi największy problem do rozwiązania, podkreślając, że podejmuje szereg działań mających na celu poprawę tej sytuacji, aby tym samym zapewnić stabilność sytuacji kadrowej pracowników prokuratury.

Znaczną część wystąpienia Adam Bodnar poświęcił wizytom w ramach tzw. Tour de Prokuratura, podczas których spotyka się z prokuratorami i pracownikami jednostek prokuratury podległych poszczególnym Prokuraturom Regionalnym, a także zapoznaje się z warunkami pracy. Spotkania te są okazją do wymiany informacji i stanowisk, ale także identyfikowania problemów i poszukiwania sposobów ich rozwiązywania. 

Kończąc swoje wystąpienie stwierdził, że jako Prokurator Generalny wspiera pracę prokuratury poprzez wydawanie ogólnych zarządzeń czy wytycznych,  natomiast stojąc na straży niezależności prokuratury i prokuratorów, nie zamierza ingerować w indywidulane postępowania, wydając polecenia bądź oczekując podejmowania określonych czynności czy decyzji procesowych.

Uczestnicy narady skierowali do Prokuratora Generalnego szereg pytań odnoszących się do bieżącej sytuacji prokuratury.

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk w swoim wystąpieniu ocenił wyniki statystyczne pracy prokuratury w 2023 r. i przedstawił najważniejsze wyzwania stojące przed prokuraturą, w tym wskazując na działania podejmowane w celu poprawy sytuacji finansowej urzędników prokuratury. Wskazał na potrzebę ponownej analizy akt spraw, które mogły być motywowane politycznie.

W trakcie spotkania głos zabierali dyrektorzy departamentów i biur Prokuratury Krajowej, omawiając najważniejsze kwestie dotyczące bieżącej pracy zarządzanej przez nich komórki organizacyjnej, a także zasady współpracy z prokuraturami rejonowymi, okręgowymi i regionalnymi mające na celu uproszczenie i usprawnienie współpracy. 

Naradę zakończyła dyskusja i seria pytań do Prokuratora Krajowego.

Prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}