Nigdy nie mieszkała z matką, a teraz musi płacić za jej eksmisję – Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną
24.09.2021
Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Rejonowego w Jaworznie z dnia 21 maja 2009 roku, orzekającego eksmisję z lokalu kobiety, która w nim nigdy nie mieszkała. Na podstawie tego orzeczenia wobec pozwanej, która nawet nie była świadoma, że postępowanie się toczy, rozpoczęto egzekucję kilku tys. złotych kosztów sądowych.
Wyrok Sądu Rejonowego w Jaworznie
Sąd Rejonowy w Jaworznie w wydanym w dniu 21 maja 2009 roku orzeczeniu nakazał kobiecie i dwójce jej małoletnich dzieci opuszczenie lokalu mieszkalnego. Kobieta od 2008 roku wynajmowała lokal od Gminy Miasta Jaworzno. Z uwagi na zaległości z tytułu opłat mieszkaniowych, umowa najmu została jej wypowiedziana, a następnie rozwiązana z dniem 30 września 2008 roku. Gmina Miasta Jaworzno – Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych 26 marca 2009 roku skierował pozew zarówno wobec kobiety – najemcy lokalu, jak też wobec jej małoletnich dzieci: syna i córki. Sąd przyznał pozwanym uprawnienia do lokalu socjalnego i obciążył ich solidarnie kosztami postępowania.
Wobec niezaskarżenia orzeczenia, wyrok ten uprawomocnił się, a w dniu 29 listopada 2012 roku sąd nadał mu klauzulę wykonalności. W związku z powyższym strona pozwana została dodatkowo zobowiązana do solidarnego zwrotu kosztów wynikających z postępowania klauzulowego.
Egzekucja komornicza z niedorzecznego wyroku
Małoletnia wówczas córka kobiety nigdy jednak nie mieszkała z matką. Od momentu swych narodzin mieszkała ona u swej babki, ustanowionej przez sąd jako rodzina zastępcza, wobec ograniczenia praw rodzicielskich matki. Również w okresie trwania postępowania sądowego nie przebywała w lokalu, z którego jej matka i brat zostali później eksmitowani. Sąd rejonowy nie ustalił tego stanu faktycznego.
Jesienią 2020 roku młoda kobieta dowiedziała się, że wobec niej prowadzona jest egzekucja komornicza na podstawie wyroku z 2009 r. Sądu Rejonowego w Jaworznie. Komornik, który rozpoczął działania w celu wyegzekwowania 3 tys. rzekomo należnych kosztów sądowych zajął córce eksmitowanej wynagrodzenie.
Sąd rażąco naruszył prawo
Działając z upoważnienia Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Rejonowego w Jaworznie wniósł Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand.
Prokurator Generalny wskazał, że orzeczenie to wydano z rażącym naruszeniem konstytucyjnej zasady ochrony zaufania jednostki do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasady sprawiedliwości społecznej oraz prawa do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy.
W skardze podniesiono, że sąd rozpoznający sprawę nie wyjaśnił okoliczności dotyczących statusu małoletniej pozwanej jako lokatora w rozumieniu ustawy o ochronie praw lokatorów. Stwierdzone w tym zakresie naruszenie przepisów postępowania doprowadziło do sytuacji, że pozwana nie wiedziała o toczącym się przeciwko niej postępowaniu, a przez to pozbawiona została przez sąd należnej jej ochrony prawnej.
W ocenie Prokuratora Generalnego skierowanie skargi nadzwyczajnej w tej sprawie jest konieczne dla przywrócenia ładu prawnego i doprowadzenia do uchylenia kwestionowanego wyroku, który nakazuje spełnienie świadczenia bez uzasadnionej podstawy prawnej.
Wniosek o uchylenie niesłusznego wyroku
Kierując skargę nadzwyczajną Prokurator Generalny wniósł o uchylenie wyroku w zakresie dotyczącym małoletniej pozwanej i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w Jaworznie do ponownego rozpoznania. Jednocześnie wniósł o wydanie postanowienia o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego wyroku do czasu ukończenia postępowania ze skargi nadzwyczajnej, z uwagi na grożącą pozwanej niepowetowaną szkodę wynikającą z prowadzonego przez komornika wobec niej postępowania egzekucyjnego.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa