W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy numer czasopisma „Prokuratura i Prawo” (11/2022)

24.11.2022

Dostępne jest już najnowsze wydanie czasopisma „Prokuratura i Prawo”. W numerze polecamy w szczególności lekturę artykułów:

okładka Prokuratura i Prawo

- autorstwa dra Grzegorza Ocieczka prokuratora Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, Doradcę Prokuratora Krajowego, adiunkta Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zatytułowany „Wybrane zagadnienia związane ze zwalczaniem zorganizowanej przestępczości VAT w ujęciu praktycznym”. Artykuł  prezentuje dane statystyczne związane z przestępczością polegająca na wyłudzeniu podatku od towarów i usług VAT na przestrzeni ostatnich 6 lat. Dodatkowo w artykule podjęto próbę przedstawienia mechanizmów umożliwiających ograniczenie przestępczości ekonomicznej, polegającej na nadużywaniu mechanizmów podatku VAT z perspektywy działań podejmowanych przez Prokuraturę;

- autorstwa dra Piotra Poniatowskiego i dra Krzysztofa Wala adiunktów w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, zatytułowany „Przestępstwa zabójstwa w ukraińskim prawie karnym na tle rozwiązań polskich (część I)”. Autorzy zaprezentowali uregulowania prawne odnoszące się do typu podstawowego oraz typu kwalifikowanego zabójstwa, zawartych w prawodawstwie karnym Polski i Ukrainy. Artykuł zawiera również dane statystyczne oraz porównanie systemów Polskiego i Ukraińskiego.

- autorstwa Adama Zbieranka Dyrektora Biura Prokuratora Krajowego  zatytułowany „Kształtowanie się linii orzeczniczej sądów polskich w sprawach karnych z udziałem świadka anonimowego a zasada swobodnej oceny dowodowej”. W artykule zaprezentowano kształtowanie się linii orzeczniczej sądów polskich w sprawach karnych na tle judykatów zapadających przed Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Autor podkreśla fundamentalne znaczenie zasady swobodnej oceny dowodowej wyrażonej dyspozycją art. 7 k.p.k., która nie zawsze była należycie realizowana w toku postępowań z udziałem świadka anonimowego.

Zapraszamy również do lektury glosy autorstwa Łukasza Skrabaszewskiego do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 31 maja 2022 roku sygn. II AKz 453/22. Komentowane postanowienie odnosi się do problematyki stosowania art. 106b prawa bankowego wobec Narodowego Banku Polskiego.

Ponadto, Biuro Prokuratora Krajowego w rubryce „Z historii prokuratury”, przedstawia życiorys Witolda Grabowskiego Ministra Sprawiedliwości i Naczelnego Prokuratora w okresie od 16 maja 1936 r. do 30 września 1939 r.  

W aktualnym numerze znajduje się również wspomnienie o profesorze dr. hab. Lechu K. Paprzyckim, Prezesie Izby Karnej Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, który zmarł w dniu 1 października 2022 roku.

„Prokuratura i Prawo” jest czasopismem, na łamach którego publikowane są materiały o tematyce prawnej, w szczególności z zakresu prawa karnego i kryminologii, służące poszerzaniu wiedzy prokuratorów i pracowników prokuratury, a także przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz kształtowaniu właściwej praktyki stosowania prawa.

W zakładce „Prokuratura i Prawo” zamieszczono informacje dla autorów i czytelników czasopisma oraz pełne teksty miesięcznika.

Redakcja miesięcznika zaprasza do lektury czasopisma oraz do publikowania na jego łamach własnych opracowań.

 

Link do numeru 11/2022

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}