O europejskim nakazie dochodzeniowym w sprawach karnych na spotkaniu Polskich Punktów Kontaktowych EJN
22.03.2018
20 marca 2018 r., w siedzibie Prokuratury Krajowej, odbyło się 8. Spotkanie Polskich Punktów Kontaktowych Europejskiej Sieci Sądowej (European Judicial Network - EJN).
Celem spotkania było przedyskutowanie bieżących problemów wynikających ze stosowania przez prokuratorów transponowanych do prawa polskiego, w rozdziałach 62c i 62d Kodeksu postępowania karnego, przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego w sprawach karnych (Dz.Urz. UE z 1.5.2014 r., L 130/1).
Europejski nakaz dochodzeniowy, w relacjach z państwami członkowskimi UE, z wyjątkiem Danii i Irlandii, zastąpił dotychczasowe instrumenty prawne wykorzystywane w celu uzyskiwania dowodów, których przeprowadzenie lub uzyskanie w toku postępowania karnego prowadzonego w Polsce możliwe jest na terytorium innego państwa członkowskiego UE.
Dotychczas dyrektywy nie implementowały: Austria, Czechy, Hiszpania, Luksemburg i Słowenia.
Uczestniczący w Europejskiej Sieci Sądowej, liczącej około 400 punktów kontaktowych zlokalizowanych w państwach członkowskich UE oraz państwach trzecich, polscy prokuratorzy, usytuowani na poziomie centralnym w Prokuraturze Krajowej oraz w Ministerstwie Sprawiedliwości, jak również działający w okręgu każdej prokuratury regionalnej w kraju, wykonując czynności z zakresu obrotu prawnego z zagranicą, stanowią wyspecjalizowaną kadrę ekspercką, służącą pomocą i wsparciem merytorycznym prokuratorom i sądom, ułatwiając im wykonywanie codziennej pracy.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 26.08.2021 10:45 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 25.08.2021 14:34 Nadolny Damian