Odpowiedzą przed sądem za wyłudzenie nienależnego odszkodowania
18.01.2019
Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko czterem kobietom oskarżonym o wyłudzenie nienależnego odszkodowania o przestępstwo z art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego.
Wyłudziły ponad pół miliona złotych
Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego kobiety doprowadziły Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 558.422,67 złotych, poprzez uzyskanie wypłat nienależnego odszkodowania za utracone składniki majątkowe przedsiębiorstwa, w związku z decyzją Ministra Gospodarki z dnia 24 marca 1999 roku stwierdzającą nieważność orzeczenia z 1961 roku o ustanowieniu przymusowego zarządu państwowego nad tym przedsiębiorstwem i jego przejściu na własność Państwa.
Wprowadziły w błąd co do kręgu spadkobierców
Z dokonanych ustaleń wynika, że oskarżone działając wspólnie i w porozumieniu, w 2000 roku, wprowadziły w błąd Ministra Gospodarki, co do kręgu osób, dziedziczących po ich dziadku i pradziadku, zatajając fakt dziedziczenia dwojga innych spadkobierców.
Spadkobiercom tym, mieszkającym w USA, wypłacono już w latach 60 – tych odszkodowania za utracony majątek ich przodka, w ramach Polsko-Amerykańskiego układu indemnizacyjnego (rekompensaty za mienie utracone w wyniku nacjonalizacji lub wywłaszczenia), przyznając im odszkodowanie w wysokości po 6050,00 USD wraz z odsetkami.
W związku z powyższą wypłatą, a następnie uchyleniem przepisów o nacjonalizacji, Skarb Państwa przejął prawo do nabycia udziałów spadkobierców mieszkających w USA.
Decyzja przyznająca odszkodowanie
Minister Gospodarki działając na podstawie posiadanej dokumentacji, w tym przedstawionej przez oskarżone, nie posiadając wiedzy o pozostałych spadkobiercach wydał decyzję przyznającą odszkodowanie w wysokości łącznej 678.720,64 złotych, po 169.680, 18 złotych na rzecz każdej z oskarżonych. Od powyższej decyzji oskarżone odwołały się i na skutek zaskarżenia decyzji, wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, z dnia 24 stycznia 2005 roku, Sąd zasądził im dalsze odszkodowanie w kwocie po niemal 40 000 złotych.
Hipoteki przymusowe
Wobec oskarżonych, w toku postępowania przygotowawczego, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych. Zabezpieczono także na ich mieniu grożącą karę grzywny, jak też zwrot pokrzywdzonemu korzyści majątkowej, jaką sprawczynie osiągnęły z popełnionego przestępstwa, poprzez ustanowienie hipotek przymusowych na ich majątku.
Za zarzucane oskarżonym przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 12:30 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:52 administrator gov.pl