Oskarżeni o przemyt amfetaminy do Norwegii
16.11.2017
19 października 2017 r. Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował akt oskarżenia w sprawie funkcjonowania w latach 2014 - 2016 w woj. śląskim, międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem amfetaminy.
Zarzuty wobec oskarżonych
Zasadniczy wątek śledztwa dotyczył przemytu amfetaminy do Norwegii i obrotu amfetaminą na terenie Lipska w woj. mazowieckim, czym zajmowali się oskarżeni: Wieńczysław S. ps. Sławek, Tadeusz B., Marek K., Dorota B. oraz Patryka K. ps. Młody Krawat.
Prokurator zarzucił im udział w przemycie płynnej amfetaminy do Norwegii, a także udział w obrocie amfetaminą, tworzenie fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu dla celów kredytowych oraz utrudnianie śledztwa, polegające na ukrywaniu poszukiwanej Doroty B. oraz udzielanie jej pomocy w innych formach (art. 258 par. 1 kodeksu karnego i in., art. 55 ustęp 1 i 3 ustawy z 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu narkomanii, art. 282, art. 286 par. 1, art. 297 par. 1 i art. 239 par. 1 kodeksu karnego).
Sposób działania członków grupy
Przestępcza działalność oskarżonych jest dobrym przykładem zmiany w sposobie działania i organizacji grup przestępczych.
Po pierwsze, wyspecjalizowanie się organów ścigania w walce ze zorganizowaną przestępczością wymusiło na członkach takich grup zmianę sposobu ich funkcjonowania. Grupy te stały się teraz mniejsze.
Po drugie, wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i strefy Schengen i związane z tym otwarcie granic sprawiło, że międzynarodowe kontakty przestępcze stały się dużo łatwiejsze i dotyczy to również obrotu narkotykami w Europie, a Polska została naturalnie wplecione w sieć światowych tras przemytu narkotyków. Porównanie kosztów wytworzenia narkotyków w naszym kraju i cen ich zbytu w innych krajach Europy, skłania wielu do wykorzystania tej możliwości i prób szybkiego zarobienia dużych pieniędzy.
W tę tendencję wpisała się działalność oskarżonych.
W drugiej połowie 2014 r. powstała zorganizowana grupa przestępcza, której głównym celem było dokonanie co najmniej jednego przemytu amfetaminy w ilości 2.685 ml., czyli 5,9 kilograma (w postaci płynnej zasady amfetaminy) do Norwegii. Zasadniczy trzon tej grupy tworzyli: Wieńczysław S., Tadeusz B. i Marek K., a także przebywający na terenie Norwegii Morteza B. – obywatel Szwecji.
31 grudnia 2014 roku, w wyniku współpracy szwedzkich i norweskich organów ścigania, na terytorium Norwegii został zatrzymany obywatel polski – Jan G. Przekazane Polsce przez stronę norweską informacje oraz ustalenia własne Zarządu w Katowicach CBŚ i Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach pozwoliły na zakończenie sprawy aktem oskarżenia. Część sprawców została oskarżona i osądzona w Norwegii.
Sprawę rozpozna Sąd Okręgowy w Bielsku – Białej.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 11:07 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:07 administrator gov.pl