W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ósmy akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym wyłudzania nieruchomości

03.03.2023

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku ósmy akt oskarżenia w prowadzonym wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku śledztwie dotyczącym tzw. „lichwy mieszkaniowej”. Objęto nim 5 oskarżonych, którym zarzucono popełnienie łącznie 17 przestępstw na szkodę 23 pokrzywdzonych. Oskarżonym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

młotek sędziowski

Wyłudzili nieruchomości o wartości ponad  3,5 miliona złotych

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o wartości od 100.000 złotych do 650.000 złotych. W wyniku działania oskarżonych objętych aktem oskarżenia pokrzywdzeni stracili nieruchomości warte 3,5 mln zł.

Przestępczy proceder lichwy mieszkaniowej

Oskarżeni wyszukiwali osoby znajdujące się w trudnym położeniu i posiadające zadłużone nieruchomości. Oferowali tym osobom pożyczki gotówkowe. Warunkiem zawarcia umowy pożyczki  było przeniesienie przez pokrzywdzonych prawa własności nieruchomości jako zabezpieczenia pożyczki. Umowy zawierano w formie aktu notarialnego. W akcie tym zawierano niekorzystne dla pokrzywdzonych i niezrozumiałe postanowienia, których skutkiem była utrata przez pokrzywdzonych swoich nieruchomości. Umowa była tak skonstruowana, że pożyczkobiorcy pozostawali w przekonaniu, że nieruchomość stanowi jedynie zastaw pożyczki, a w rzeczywistości  przechodziła ona na własność pożyczkodawcy. Dodatkowo pokrzywdzeni otrzymywali zazwyczaj znacząco mniejsze kwoty od zapisanych w notarialnych umowach. Jednocześnie ujęte w aktach notarialnych wartości nieruchomości zawsze były zaniżane nawet o połowę. Dodatkowo, w niektórych przypadkach, podstępnie, zamiast uzgodnionej umowy pożyczki w formie aktu notarialnego, zawierane były umowy sprzedaży nieruchomości. 

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku

Akt oskarżenia jest wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku obszernego śledztwa, dotyczącego tzw. „lichwy mieszkaniowej.  W jego toku, połączono celem prowadzenia jednego śledztwa, ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Analizie poddano około 1500 aktów notarialnych dotyczących ponad 1000 nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków. W sprawie przesłuchano ponad 2500 świadków, badane były zapisy ksiąg wieczystych, prowadzono także analizę akt postępowań cywilnych, komorniczych. Zarzuty usłyszało łącznie 67 podejrzanych. Zabezpieczeniem majątkowym objęto środki pieniężne w kwocie ponad 10 milionów złotych. Ustanowiono także hipoteki przymusowe na ponad 70 nieruchomościach.

Akty oskarżenia przeciwko 54 oskarżonym

Do tej pory skierowano do sądów akty oskarżenia przeciwko  54 oskarżonym. Zarzucono im popełnienie łącznie ponad 600 przestępstw na szkodę prawie 350 pokrzywdzonych. Utracili oni nieruchomości o łącznej wartości  ponad 43 miliony złotych. Wśród oskarżonych jest 7 notariuszy, którym zarzucono popełnienie łącznie 116 przestępstw polegających na działaniu  w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i niedopełnieniu obowiązków związanych z rzetelnym sporządzaniem aktów notarialnych, czym ułatwiali przejęcie nieruchomości.  

Pomoc pokrzywdzonym

Niezależnie od prowadzonego śledztwa gdańscy prokuratorzy podejmują działania cywilnoprawne na rzecz osób pokrzywdzonych, które wskutek oszukańczego procederu utraciły swoje nieruchomości. Ich wynikiem są orzeczenia o wstrzymaniu egzekucji z nieruchomości, wyroki stwierdzające nieważność zawartych umów, postanowienia o uzgodnieniu treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Ponadto prokuratorzy występują do Sądu z wnioskami o wpis ostrzeżenia do ksiąg wieczystych o toczącym się postępowaniu przygotowawczym, z pozwami o zapłatę na rzecz pokrzywdzonych. W Prokuraturach Okręgowych podległych Prokuraturze Regionalnej  w Gdańsku zarejestrowano łącznie około 200 spraw cywilnych z ww. kategorii. W znacznej części z nich zapadły już wyroki uwzględniające powództwo prokuratora.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}