Oświadczenie Prokuratury Krajowej w sprawie publikacji portalu onet.pl sugerującej bierność prokuratury w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w postępowaniach upadłościowych
21.04.2023
Prokuratura Krajowa oświadcza, iż publikacja portalu onet.pl pt. „Parasol ochronny nad aferą upadłościową. Nietykalni mecenasi, mozolne śledztwo i audyt za milion złotych” zawiera fałszywe zarzuty pod adresem prokuratury sugerujące jej bierność w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w postępowaniach upadłościowych.
W odpowiedzi na pytania portalu onet.pl z 31 października 2022 r. dotyczące opisanych w publikacji portalu nieprawidłowości w działalności jednego z syndyków, 2 listopada 2022 r. Redakcja została poinformowana przez Prokuraturę Krajową, że na polecenie Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej sprawy opisane w publikacji oraz inne zarejestrowane przez prokuratury w całym kraju zostaną zbadane w ramach jednego śledztwa Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie. W odpowiedzi wskazano również, że śledztwo obejmie sprawy, które już się toczą, jak też zakończone decyzjami o odmowie bądź umorzeniu śledztwa, po ich wcześniejszym podjęciu. Nadzór nad tym postępowaniem powierzono Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.
Już na początku listopada 2022 r. w Prokuraturze Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie dokonano analizy dwóch spraw dotyczących postępowania upadłościowego jednej ze spółek. Sprawy te podjęto do prowadzenia w ramach jednego śledztwa. Następnie po wcześniejszym podjęciu, do śledztwa dołączono kolejne sprawy wcześniej zakończone decyzjami o odmowie bądź umorzeniu śledztwa, sprawy toczące się, jak też zawiadomienia o przestępstwie, które wpłynęły do prokuratur w okresie od listopada do grudnia 2022 r. Aktualnie śledztwo Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie obejmuje co najmniej kilkanaście wątków dotyczących kilku postępowań upadłościowych.
Postępowanie ma wielowątkowy i skomplikowany charakter. Wymaga przeprowadzenia szeregu czasochłonnych czynności dowodowych polegających m.in. na analizie akt upadłościowych podmiotów gospodarczych, uzyskania dokumentacji od szeregu podmiotów oraz instytucji, a także przesłuchania szeregu świadków uczestników zdarzeń gospodarczych będących przedmiotem śledztwa. Po wykonaniu tych czynności, tam gdzie będzie zachodziła taka konieczność, zostaną powołani biegli do wydania opinii w zakresie prawidłowości procedowania w toku poszczególnych postępowaniach upadłościowych.
Pomimo, że postępowanie trwa dopiero pół roku skompletowano już materiał dowodowy w jednym z istotnych jego wątków. Aktualnie trwają ustalenia z biegłymi co do wydania opinii. Materiał dowodowy zostanie im przekazany niezwłocznie po uzyskaniu akt upadłościowych z sądu.
W ramach śledztwa sprawdzane są także wynikające z publikacji portalu onet.pl ewentualne związki pomiędzy poszczególnymi syndykami, jak też wątki dotyczące ewentualnych powiązań z sędziami w ramach poszczególnych postępowań upadłościowych. Na tym etapie dobro prowadzonego postępowania uniemożliwia przekazanie szerszych informacji o sprawie.
W zakresie poruszonego w publikacji wątku dotyczącego syndyka Tomasza S., Prokuratura Krajowa informuje, że Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej już w lipcu 2022 r. skierował do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie akt oskarżenia przeciwko syndykom Tomaszowi S., Annie S, rzeczoznawcy majątkowemu Markowi S., pełnomocnikowi syndyków Kamilowi W. oraz 15 innym osobom oskarżonym o kierowanie i udział w grupie przestępczej, przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągniecia korzyści majątkowej, karalną niegospodarność, przywłaszczenie powierzonych rzeczy oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentacji.
Jak wynika z ustaleń śledztwa członkowie grupy, co najmniej od 2011 roku do 2015 roku – w ramach ustalonego podziału ról i zadań - dopuścili się szeregu czynów zabronionych na szkodę podmiotów, wobec których wdrożone były postępowania upadłościowe. Przestępstwa polegały przede wszystkim na przywłaszczaniu środków pieniężnych podmiotów objętych upadłością w następstwie zawierania pozornych umów i ustnych porozumień o świadczenie usług pomiędzy reprezentantami mas upadłości a osobami reprezentującymi firmy zewnętrzne, jak też na sprzedaży w toku postępowań upadłościowych z majątków mas upadłości składników majątkowych po istotnie zaniżonych cenach. Aktem oskarżenia objęto nieprawidłowości w postępowaniach upadłościowych dotyczących 9 spółek.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa