Oświadczenie Prokuratury Krajowej w związku z publikacją „Gazety Wyborczej”
27.06.2022
Prokuratura Krajowa oświadcza, że w materiale „Szwajcarskie zlecenie w sprawie śmierci ojca Ziobry” opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Wyborczej” znalazły się nieprawdziwe sugestie dotyczące ceny ekspertyzy zamówionej przez prokuraturę w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie.
Wbrew sugestiom „Gazety Wyborczej”, ekspertyza zamówiona w ośrodku w Lozannie nie kosztowała kilkaset tysięcy złotych, lecz prawie 88 tys. zł , co stanowiło kilkakrotnie mniej niż łączny koszt dwóch wcześniejszych ekspertyz zamówionych w postępowaniu dotyczącym błędu medycznego.
Zlecenie opinii renomowanemu zagranicznemu ośrodkowi badawczemu o niekwestionowanym na świecie autorytecie było niezbędne z uwagi na sprzeczność wcześniejszych opinii wydanych w tej sprawie, przede wszystkim w opinii uzupełniającej zamówionej przez Sąd Rejonowy w Krakowie za kilkakrotnie wyższą kwotę u biegłych z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo – Lekarskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Podkreślić należy, iż strona pokrzywdzona poddawała w wątpliwość zasadność powoływania tych biegłych, podnosząc zarzuty braku ich bezstronności i obiektywizmu, jak też samą wysokość kosztów za jaką opinia miałaby zostać sporządzona.
Dopiero opinia biegłych z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie pozwoliła wyjaśnić sprzeczności wcześniejszych opinii, co ma istotny wpływ na ustalenia postępowania i na odpowiedzialność lekarzy oskarżonych o popełnienie błędu medycznego. Biegli z Lozanny dostrzegli m.in. niewłaściwą metodę leczenia pacjenta.
Dodać należy, że w związku z wydaniem opinii uzupełniającej w postępowaniu prowadzonym przed Sądem Rejonowym w Krakowie prowadzone jest postępowanie karne. W sprawie zarzuty przedstawiono ówczesnemu Kierownikowi Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dotyczą one wyłudzenia mienia znacznej wartości w poprzez zawyżenie kosztów opinii specjalistycznej. Jak ustalono w toku tego postępowania, polegało ono nie tylko na zawyżaniu godzin pracy członków zespołu opiniującego, ale również na wprowadzaniu w błąd co do wartości merytorycznej opinii.
Koszt ekspertyzy uzupełniającej uzyskanej przez sąd w tym postępowaniu zakwestionował prokurator w zażaleniu na postanowienie sądu o przyznaniu biegłym kosztów za wydanie opinii. Sąd Okręgowy w Krakowie uwzględnił zażalenie prokuratora i kwestię zasadności przyznania tak wysokich kosztów za opinię uzupełniającą przekazał do ponownego zbadania sądowi rejonowemu. Ten nie podjął jeszcze decyzji w tym zakresie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa