W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie Prokuratury Krajowej w związku z wnioskiem o wyłączenie sędziów SN

09.09.2022

W związku z pytaniami Redakcji, Prokuratura Krajowa informuje, że wystąpiła z wnioskiem o wyłączenie sędziów Sądu Najwyższego Waldemara Płóciennika, Pawła Wilińskiego i Włodzimierza Wróbla, ponieważ w prowadzonym przez nich postępowaniu kasacyjnym podjęli kroki zmierzające do bezpodstawnego zakwestionowania statusu innych sędziów. W ocenie prokuratury działanie to rodzi uzasadnione wątpliwości co do zachowania przez nich bezstronności i obiektywizmu w rozpatrywanej sprawie.

napis Prokuratura Krajowej oraz godło polski nad napisem

Sprawa zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się handlem narkotykami trafiła do Sądu Najwyższego w toku procedury kasacyjnej. Kasację skierował zarówno prokurator, jak i obrońcy oskarżonych. Prokuratura jako strona postępowania powzięła wiedzę, że Sąd Najwyższy dołączył do sprawy dokumentację pracy zawodowej sędziów Beaty Adamczyk-Łabudy i Piotra Schaba, którzy 20 lipca 2020 roku rozpoznawali apelację w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

Prokurator ocenił, że prawdopodobnym celem wystąpienia przez sędziów SN na posiedzeniu 14 czerwca 2022 r. o akta osobowe sędziów wykonujących obowiązki w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie jest podważenie prawidłowości ich obsadzenia w składzie orzekającym. Wynikało to z uzasadnienia postanowienia SN o dopuszczeniu z urzędu dokumentów związanych z przebiegiem pracy zawodowej sędziów, w którym wskazano, że Sąd Najwyższy zamierza zbadać, czy sąd  orzekający w II instancji został należycie obsadzony w rozumieniu art. 439 § 1 pkt 2 kpk.

Działanie podjęte przez trójkę sędziów SN wymierzone jest w sędziów powołanych zgodnie z postanowieniami Konstytucji RP, o wieloletnim doświadczeniem zawodowym. SSA Piotr Schab jest sędzią od 24 lat, zaś SSR Beata Adamczyk – Łabuda od 19 lat. Co istotne, ich wyroki wielokrotnie były analizowane w procedurze kasacyjnej przed Sądem Najwyższym i nigdy ani ich kompetencje, ani status nie były kwestionowane. Dotyczy to nie tylko spraw z ubiegłych lat, ale i najnowszych, w tym z roku 2022, w których Sąd Najwyższy utrzymał skazania orzeczone przez sędziów.

Wskazane wyższej działania sędziów SN, a także sposób procedowania w tej sprawie, w tym nieuzasadniona okolicznościami jego długotrwałość, zmiana decyzji w przedmiocie wstrzymania wykonania orzeczeniu, stwarzają przekonanie, że nie będzie on działał w warunkach bezstronności i obiektywizmu.  Stąd wniosek prokuratury o wyłączenie sędziów od rozpoznania sprawy.

We wniosku prokuratura zwróciła także uwagę, że sędziowie SN podjęli starania, by zakwestionować status sędziów powołanych przez Prezydenta RP w demokratycznym państwie prawnym, nie dostrzegając jednocześnie, że jeden z nich SSN Waldemar Płóciennik – został powołany na urząd sędziego przez działającą  w oparciu o Konstytucję z 1952 r. Radę Państwa PRL,  która w 1981 r. wprowadziła stan wojenny.

Oświadczenie zaktualizowane zgodnie z informacją z dnia 23.09.2022 r. znajdującą się na stronie Prokuratury Krajowej: https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/informacja-prokuratury-krajowej-dotyczaca-wniosku-w-sprawie-o-sygnaturze-ii-kk-20621

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}