Podejrzani o uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 137 milionów złotych
14.09.2017
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT związanej z obrotem paliwami. Dotychczas zarzuty popełnienia przestępstw, w tym skarbowych prokuratorzy przedstawili ponad 20 osobom.
Rachunki bankowe wykorzystywane do „prania brudnych pieniędzy”
Z ustaleń śledztwa wynika, że rachunki bankowe szeregu powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych były wykorzystywane do tzw. prania pieniędzy, a źródłem ich pochodzenia są przestępstwa skarbowe, w tym czyny z art. 56 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego. W schemacie transakcji związanych z obrotem paliwami uczestniczyło szereg podmiotów powiązanych ze spółką MTRANS” sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, która w łańcuchu pełniła funkcję bufora/brokera.
Rola „znikających podatników” i buforów/brokerów
Do popełniania wskazanych przestępstw skarbowych wykorzystane zostały spółki, które w procederze pełniły rolę tzw. znikających podatników, to jest podmiotów nabywających paliwa (benzynę i olej napędowego) od dostawców z Unii Europejskiej, w tym od firm cypryjskich i brytyjskich, a pozorujących dalszą sprzedaż do kolejnych podmiotów, pełniących w łańcuchu dostaw funkcję buforów oraz dalszych buforów – brokerów. Natomiast rzeczywiste przemieszczanie towarów – oleju napędowego i benzyny przebiegało w ten sposób, że paliwo kupowane w ramach WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru) było po dopuszczeniu do obrotu na terenie kraju – po uiszczeniu podatku akcyzowego i opłaty paliwowej – bezpośrednio dowożone na stacje paliw odbiorców paliwa.
Podmioty pełniące rolę tzw. znikających podatników nie prowadziły w rzeczywistości własnej działalności gospodarczej, a tylko ją pozorowały, wystawiając faktury VAT i wprowadzając je do obrotu, przy czym spółki te unikały zapłacenia podatku należnego z faktur sprzedaży paliwa wystawianych na rzecz dalszych kontrahentów, składając nierzetelne deklaracje VAT. Chodziło o bezpodstawne równoważenie podatku należnego podatkiem naliczonym wynikającym z fikcyjnych, nieudokumentowanych transakcji, bądź też uchylali się od składania deklaracji dla podatku od towarów i usług.
Łączna kwota uszczupleń podatkowych za okres od września 2015 roku do czerwca 2016 roku wynosi nie mniej niż 137.500.000 złotych.
Kolejne zarzuty i tymczasowe aresztowania
11 września br. na polecenie prokuratury funkcjonariusze ABW dokonali zatrzymania kolejnych czterech osób, którym zostały przestawione zarzuty, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Zarzuty usłyszeli: osoba werbująca prezes słupa, osoba zarządzająca firmą uczestniczącą w fikcyjnym łańcuchu dostaw oraz przedstawiciel podmiotu gospodarczego (kantoru) przyjmującego i transferującego środki pieniężne, stanowiące korzyści z popełniania przestępstw.
Na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowania wobec trzech podejrzanych a w stosunku do jednej z osób, prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.
Podczas przeszukań u osób zatrzymanych na poczet przyszłych kar prokuratura zabezpieczyła gotówkę w kwocie 800 000 zł oraz samochód o owartości blisko 300 000 zł.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 10:29 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:15 administrator gov.pl